Bobkový list je získáván z keře zvaného vavřín vznešený. Mezi lidmi je oblíbený již několik tisíc let. Používá se hojně především v gastronomii. Dodá pokrmům nezaměnitelnou chuť. Abyste si nemuseli bobkový list kupovat v obchodě, můžete si jej vypěstovat i velice jednoduše doma na parapetu. Poradíme vám, jak na to.
Pěstování bobkového listu
Než se pustíte do výsadby bobkového listu, obstarejte si tyto potřebnosti:
- semena, či sazenice bobkového listu
- manganistan draselný, trochu vody
- vlhkou gázu
- substrát vhodný na pěstování koření, bylin, nebo kaktusů (v zahradnictví vám poradí)
Dále budete potřebovat i zahradnickou lopatku, potravinovou fólii, dostatečně velký květináč s odtokovým otvorem na spodní straně a tácek po něj.
Jak postupovat při výsadbě bobkového listu?
Ideální období na vysazování bobkového listu je únor až březen. Zakoupená semínka vložte na dva až čtyři dny do roztoku manganistanu draselného, abyste se zbavili případných mikroorganismů. Po uplynutí doby zabalte semena do vodou navlhčené gázy a nechte klíčit asi pět dnů při pokojové teplotě.
Jakmile se objeví první klíčky, měli byste semínka vsadit do substrátu. Ten navrstvěte do květináče ideálně keramického, nebo hliněného. Půda by měla být při pokojové teplotě, nejlépe vyhřátá od slunce. Semínka vložte do hloubky asi jeden centimetr. Květináč přikryjte následně potravinovou fólií, abyste zajistili dokonalou vlhkost a teplo pro růst. Až se objeví první výhonky, fólii z květináče odstraňte.
Jak se o bobkový list v květináči starat?
Když se o bobkový list budete dobře starat, vydrží vám až patnáct let. Potřebuje zejména hodně světla, avšak neměli byste jej dávat na přímé slunce. V letních měsících ho můžete dát na zahradu, či balkon na stinné místo. Nejlepší teplota vzduchu je 15 až 20 stupňů Celsia v létě a během zimních měsíců 10 až 15 stupňů Celsia. Bobkový list má v oblibě zvýšenou vlhkost ovzduší, proto rostlinu pravidelně kropte a do její blízkosti umístěte nádobu s vodou.
Hnojit rostlinu můžete jednou měsíčně organickými hnojivy smíchanými s minerální vodou. Zálivka se musí provádět teplou a odstátou vodou v letním období dvakrát týdně a jednou za týden v zimě. Lístky můžete sbírat od listopadu do prosince. Seřezávány by měly být s větvičkami a sušeny na vzdušném místě.
Úvodní Fotografie: Pixabay