Snad žádný zahrádkář nemá v oblibě činnost, díky níž vybírá plevel z půdy své zahrady. Pokud patříte také mezi takové, ušetřete si letos čas a nenamáhejte se. Pletí zahrádky se vyhnete, když použijete jednu z následujících hubících metod.
Domácí postřik na odstranění plevelu
V první řadě můžete v domácích podmínkách připravit velmi efektivní postřik, díky němuž dáte plevelu sbohem. Jak na to? Potřebovat budete následující suroviny:
- 3 800 mililitrů octa
- ¼ šálku mycího prostředku na nádobí
- 2 šálky soli
Všechny suroviny vložte do větší nádoby, promíchejte důkladně a část přeneste do rozprašovače. Roztok následně aplikujte na zákeřný plevel na zahradě. Zhruba 24 hodin bude trvat, než nechtěné rostliny zahubíte. Při nanášení směsi buďte opatrní, abyste „nespálili“ okolní zeleň, který je chtěná.
Další metody na odstranění plevele ze zahrady
Kromě výše uvedeného domácího postřiku lze použít proti plevelu i jednu z těchto metod:
- Převařená voda: velmi ekologickou a účinnou metodou je vroucí voda, kterou nalijete pomocí konvice na plevel a necháte působit.
- Staré papírové noviny: nahromadily se vám doma noviny? Potom je nemusíte hned vyhazovat. Skvěle poslouží k odstranění plevele. Pouze je namočte ve vodě, položte je na nechtěné rostliny na zahradě a zahrňte dřevěnými pilinami nebo mulčem. Do pár dní máte od plevele pokoj.
Když nic nepomáhá, na řadu přijdou herbicidy a fyzická síla
Pokud jste zkusili všechno a plevel se urputně drží na zahradě či v okolí chodníků, musíte si obstarat kvalitní herbicidy v zahradnictví. Někdy je nutné také fyzicky vyjmout rostliny i s kořínky, aby se opět nerozrostly.
Jaký plevel se vyskytuje na zahradách nejčastěji?
Nejčastěji zaznamenáte na českých zahradách tyto druhy plevele: pýr plazivý, smetánku lékařskou neboli pampelišku, ostružník srstnatý, turan roční nebo bršlici kozí nohu.
Zdroj: GardeningKnowHow