Dědeček na stará kolena prozradil tajemství bohaté úrody paprik. Letošní sezonu budete mít takové množství paprik, o kterém se vám nikdy nesnilo

Fotografie: Freepik

Pěstování domácí zeleniny a ovoce je povznášející a úžasně zdravé. Chcete-li mít velkou úrodu paprik nebo čehokoli jiného, musíte znát správný postup pěstování dané plodiny. Jinak máte smůlu.

Dnes si jednoduše probereme všechny důležité aspekty, které vám umožní získat velkou úrodu paprik na vaší zeleninové zahradě. Tato zelenina je v Čechách velice oblíbená a můžete si ji vypěstovat i doma. Není to vůbec složité a plody budou vynikající. Navíc hodně ušetříte, protože paprika je v obchodě poměrně drahá. Pokud patříte mezi její milovníky, neváhejte a připravte se na letošní sezónu.

Fotografie: Freepik

Co musíte udělat v první řadě?

Nejprve se musíte rozhodnout, čeho chcete dosáhnout. Brzká sklizeň nebo velká sklizeň. Bohužel se nám je většinou nepodaří získat současně, pokud tedy budeme hovořit o sklizni z jediného keře. Pokud chcete získat časnou sklizeň, zasejte semena pro rané sazenice v únoru. Pokud sazenice kvetou před výsadbou na zahradě, získáte požadovanou ranou sklizeň. Bude se jednat zhruba o tři až pět velkých paprik z jednoho keře.

Pokud je vaším cílem velká sklizeň, neměli byste nechat sazenice kvést v květináčích, ale až po výsadbě na zahradě. Proč? Protože v době kvetení rostlina přechází s vegetativního stadia vývoje (tvorba vegetativních orgánů: listy, stonky, kořeny) do stadia generačního (plodícího). Vzdává se tak vývoje kořenů a plodů. Důsledkem bude malý počet plodů. Kořeny jsou základem papriky a základem velké sklizně, protože právě na nich se tvoří většina plodů této zeleniny.

red and green peppers growing in the garden

Co dělat během růstu?

První otázka zní: Musí být odstraněny hlavní květy z rostliny? Umístěny jsou na úrovni horního uzlu. Záleží na situaci. Pokud sazenice kvete v květináči, bylo by nejlepší první květy odstranit. Také pokud květy nadále rostou uvnitř uzlu, mezi silnými stonky, měli byste je odstranit, protože papriky vyvinuté na této úrovni mohou keř zlomit.

Rozdělení dolních listů a dolních plodů nemá smysl. Tento postup totiž nezvýší jejich úrodu. Když se bude samotná rostlina domnívat, že nepotřebuje určité vegetativní části, zežloutnou a odpadnou samy. A zbytek je důležitý pro fotosyntézu. V tomto ohledu tedy můžete důvěřovat rostlině, že pro sebe udělá to, co pro ni bude nejlepší.

Fotografie: Freepik

Sklizeň

Nejprve musíte v polovině června vyzvednout spodní plody z keře, i když nejsou zcela zralé, abyste stimulovali keř k plození nových kusů a k výživě horních. Je také důležité sbírat plody, když dozrávají. Rostliny tak budou mít dostatečné zdroje pro vývoj stále nových a nových plodů. Ovlivnit vše mohou nepříznivé podmínky, mezi které patří zejména náhlé ochlazení vzduchu a půdy, nedostatečné zavlažování během horka a nedostatek živin v půdě.

Zdroj: Autorský text redakce, Milan Juha

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]