Mladíci strnuli hrůzou, když k nim přistoupil stařík s prosbou. Jeho ušlechtilý čin jim zachránil život

Fotografie: Depositphotos

Vysoká škola bývala velmi ojedinělou možností pro lidi, kteří měli dostatek financí. Není jednoduché se na ní udržet, protože i když to tak na první pohled nevypadá, její financování je náročné.

A každý člověk na tomto světě bohužel nemá ty stejné možnosti. Pro někoho není nemožnost studia na vysoké škole jeho vlastní volbou, prostě na to nemá finance. A tak nezbývá nic jiného, než se tohoto snu vzdát a místo studia začít vydělávat. Někdy se ale dějí zázraky a některým lidem se mohou plnit sny. A to i za pomoci zcela neznámých lidí, od kterých bychom to nikdy nečekali.

Dále byl velmi čestný, ale hlavně skromný muž

Nečekaného činu se zhostil Dale Schroeder, rodák z Iowy. Muž, který se narodil v roce 1919, vyrůstal ve velké chudobě a tak věděl, jaká to je nemoci si dopřávat veškeré radosti života, o které měl zájem. Měl ještě mladší sestru Lilu, vzhledem k tomu že je oba dva vychovávala pouze matka, nebyli na tom finančně nejlépe. Dokonce žili až do dospělosti všichni pohromadě, v jednom větším, skromně zařízeném pokoji.

I tak byl ale Dále schopen se v dospělosti postavit na vlastní nohy. Živil se povoláním, ve kterém se spoléhal hlavně na svoje ruce a to tesařstvím. Díky tomu, že nebyl ze svého dětství zvyklý na přepych, byl velmi skromný i ve svém dospělém životě. Jeho skromnost pro něj znamenala to, že dokázal ušetřit nemalé peníze, se kterými ale nevěděl co dělat. Jednoho dne se mu ale tato příležitost naskytla a on se rozhodl, že někomu změní život.

Just before his death in 2005, a carpenter named Dale Schroeder donated his life savings to help local poor students go to college. Although growing up poor and living a frugal lifestyle, he had amassed $3 million in savings. In the 14 years since his death, his donation sent 33 students to college.
byu/Beautiful_Facade inDamnthatsinteresting

Změnil život nejen jednomu, ale hned 33 chlapcům

Dale pracoval dlouhých 67 let pro jednu firmu, za tu dobu dokázal nashromáždit nemalé peníze. Za celý svůj život ale nepotkal ženu, se kterou by se oženil a měl s ní děti. Proto ve chvíli, kdy pracovní pozici opouštěl, začal přemýšlet také nad tím, co bude s našetřenými penězi dělat. Rozhodl se najmout si právníka a právě tuto zásadní otázku s ním vyřešit.

Zdědila po svém strýci porcelánovou misku. Když se dozvěděla, že má hodnotu 2 milionů Kč, zůstala jen mlčenlivě stát

O nic více se starat nemusel, na materiální věci si nepotrpěl a tak kromě naspořených peněz vlastnil jen automobil. Rozhodl se, že peníze, které celý život odkládal, chce použít na dobrou věc. Chtěl někomu dopřát to, o co on sám byl ochuzen – vzdělání. Nadaci, která s tímto účelem pomohla 33 chlapcům z Iowy nastoupit na studium, daroval necelé 3 miliony dolarů (69 438 000 Kč).

Zdroj: Pokukaj

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]