Zdědila po svém strýci porcelánovou misku. Když se dozvěděla, že má hodnotu 2 milionů Kč, zůstala jen mlčenlivě stát

Fotografie: Hiart / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Starší žena se rozhodla nechat ocenit porcelánovou misku, kterou zdědila po svém zesnulém strýci. Když uslyšela, jakou má hodnotu, začal jí běhat mráz po zádech.

Antiques Roadshow je populární americká televizní show, jejíž účastníci sem mohou přinést různé předměty, aby je mohli posoudit odborníci. Program byl poprvé vysílán v roce 1997. Od té doby bylo oceněno několik tisíc lidí. V několika případech bylo zjištěno, že mnozí účastníci vlastnili starožitnosti v hodnotě obrovských částek. To se ukázalo v případě starší ženy, která si s sebou přinesla unikátní misku Celadona. Vysvětlila, že to bylo něco, co zdědila po svém strýci.

Myslela si, že se jedná o obyčejnou misku

Podle starší ženy si misku přivezl její strýc domů z Japonska po druhé světové válce. „Celadon je jeden z mých oblíbených. Po staletí je také oblíbená mezi Japonci,“ říká v pořadu Richard Cervantes, jenž je odborníkem na hodnocení těchto předmětů. „Existuje řada věcí, které bych hledal, abych přesně identifikoval, co to je a odkud to pochází,“ pokračuje.

V sekáči si koupila luxusní kabelku z druhé ruky. Doma v ní našla schovaných 7 000 Kč a přiložený dopis od paní Marty

Odborník si nemohl misku vynachválit

Dodal také, že dědictví bylo původně čínské a že tento konkrétní typ starožitnosti byl oblíbený mezi japonskými sběrateli. „Je dobré vidět, že označení odpovídá obsahu krabice. Někdy se dávají dohromady krabice a keramika, které se záměrně neshodují.“ V tomto případě se ale jednalo o krabici, jež byla jasně vyrobena pro tento porcelánový předmět. Ženě v tuto chvíli ihned došlo, že se nejedná o ledajakou misku.

Skutečné období výroby

Drak na misce vypadal i po těch letech stále vznešeně a glazura byla také v podstatě nedotčená. Známky stáří rovněž nevykazovala. Již od pohledu šlo říci, že je kvalitní, a bylo možné vidět její krásné a jasné rysy. Dle Cervantese je z období Yongzheng od roku 1722 do roku 1735. Miska tedy už má skutečně něco za sebou a rozhodně nebyla vyrobena za doby druhé světové války.

Skutečná cena porcelánové misky

Nakonec se zeptal ženy, jakou ona sama odhaduje cenu této misky. Ta se domnívala, že musí mít hodnotu kolem 10 000 SEK (asi 20 000 Kč). Proto byla také velmi překvapená, když zjistila, jakou skutečnou cenu dědictví má. Cervantes jí řekl, že do hodnotové nabídky vstoupilo několik faktorů. To mimo jiné zahrnovalo vzkvétající čínský porcelánový trh. Poté uvedl, že potenciální kupci by za ni byli ochotní zaplatit kolem milionu švédských korun (něco přes 2 000 000 Kč). Když uslyšela odhadovanou hodnotu, nemohla tomu uvěřit už jen proto, že misku doposud uchovávala pod postelí. Přítomní přihlížející uvedli, že zůstala jen mlčenlivě stát.

Zdroj: Dagens

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*