Cena oblíbených vánočních produktů skokově roste. Odborníci doporučují se jejich koupi vyhnout obloukem

Fotografie: Depositphotos

V poslední době si zvykáme na neustálé zdražovaní. Nad některými cenami však zůstává rozum stát. Příkladem jsou předražené vánoční kolekce.

Obchody se právě plní vánočním zbožím. Adventní kalendáře, čokoládové kolekce nebo postavičky Mikuláše a čerta patří k typickým vánočním cukrovinkám a mnozí lidé jsou zvyklí je každoročně kupovat. Letos však, zdá se, je něco jinak. Cenovky u některých vánočních cukrovinek totiž šplhají do astronomických výšin. A mnoha lidem toto zdražení neuniklo.

Loni za 400 Kč, letos za 630 Kč

Příkladem může být Orion Vánoční kolekce velká rodinná mléčná, kterou na svých stránkách inzeruje obchod Albert za 630 Kč. Kolekce váží 700 g, za kilo čokolády tak zaplatíte 900 korun. Za stejnou cenu nabízí tuto kolekci i Tesco, pro členy klubu ji však má za zvýhodněných 567 Kč. V loňském roce přitom stejnou kolekci nabízel v akci například supermarket Globus za necelé čtyři stovky.

„Pokud takové cenově napálené věci přestaneme kupovat, snad jim to dojde, ale to fakt musíme sabotovat všichni!“ rozčiluje se jeden z komentujících. Tomuto návrhu dává za pravdu mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Alena Máčová. „Jediná obrana je kolekce za takové ceny nekupovat a případně počkat na jejich zlevnění, které by prodávající museli učinit, pokud by o ně nebyl zájem,“ řekla pro Deník.

Češi vykupují každodenní potravinu, jejíž nesmyslné zdražování má překvapivou příčinu. Toto nás čeká

Jedná se o obchodní strategii

Vysoká cena vánočních cukrovinek je navíc podle odborníků neopodstatněná. „Určitě za to nemohou ceny kakaa, kakaové boby cenově dosáhly svého vrcholu někdy v květnu, od té doby klesají. Kakaové boby se navíc na celkových nákladech pro výrobu čokoládových figurek, bonboniér či kolekcí podílejí pouze zanedbatelně,“ řekl pro server Novinky ekonom z Provozně ekonomické fakulty pražské ČZU Tomáš Maier.

Spíše se tak jedná o obchodní strategii, kdy si prodejci nasadí vysokou cenu, aby později mohli zákazníky ohromit lákavými slevami ve výši 30–50 %. Soudě podle komentářů na sociálních sítích však přestávají mnohé lidi tyto „cenové hrátky“ bavit. Na SvětěKreativity jsme psali také o vysoké ceně másla. Potravináři obviňují řetězce, obchodníci se však proti tomuto nařčení brání.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*