Oblíbená vánoční hvězda může v místnosti představovat nebezpečí: Podráždění kůže, průjmy a zvracení

Fotografie: Public Domain

Málokomu chybí na svátečním stole nebo parapetu tato nádherná květina. Se svými rudými květy ve tvaru hvězdy se stala symbolem Vánoc.

Přestože se jedná o rostlinu pocházející z exotických krajin Střední Ameriky, našla si místo i u nás a stala se součástí tradiční vánoční výzdoby. Pryšec nádherný ve své domovině může jako keř či stromek dorůstat až 4 metrů. Její nádherné květy nás těší právě uprostřed zimy, kdy většina ostatních rostlin nekvete. Věděli jste však, že její míza obsahuje jedovatý toxin?

V Mexiku je symbolem Vánoc již od 16. století

Rostlina pochází z Mexika a právě tady se začala považovat za symbol Vánoc již v 16. století. Tvar jejího květu má připomínat betlémskou hvězdu. Rudá barva pak symbolizuje krev Ježíše Krista. Masové rozšíření této rostliny pak započalo kolem roku 1900, kdy se jako vánoční rostlina začala objevovat ve Spojených státech. Později se rozšířila do Evropy i jiných koutů planety.

Rudé květy jsou skutečnou nádherou, ale šlechtitelé již nabízejí rostlinu i s jinými barevnými variantami, jako je růžová, bílá, krémová, tmavě růžová i fialová. Nutno dodat, že květ sám je drobný a nenápadný, jsou to sytě zabarvené listy pod květem, které z ní činí tak krásnou rostlinu, jež působí velmi slavnostně.

Podráždění kůže, průjmy a zvracení

Míza, která je v jejích listech, obsahuje toxin, jenž může podráždit pokožku. V minulosti však byla považována za mnohem jedovatější, než ve skutečnosti je. Po požití jednoho listu mělo údajně zemřít dvouleté dítě. Nakonec se ukázalo, že se jedná o fámu. Latex většiny rostlin z rodu pryšec je skutečně velmi jedovatý. Vánoční hvězda je naštěstí výjimkou a je pouze mírně jedovatá.

růžová vánoční hvězda
Fotografie: Freepik

U citlivých jedinců však může způsobovat podráždění kůže, a dokonce vypadání vlasů či chloupků, pokud zůstane na pokožce delší dobu. V případě požití pak může způsobit průjmy a zvracení. Oficiálně však nikdy nebylo ve spojitosti s touto rostlinou zaznamenané žádné úmrtí. I malé dítě by muselo zkonzumovat až 500 listů rostliny, aby se nahromadila smrtelná dávka toxinu v jeho těle.

Aby kvetla, potřebuje dva měsíce tmavých nocí

Nemusíte se tak bát vážné, nebo dokonce smrtelné otravy. Přesto je po manipulaci s ulomenými listy dobré pořádně si umýt ruce, abyste předešli případnému podráždění pokožky. Protřít si oko neomytou rukou také není dobrý nápad. Při kontaktu s okem může míza z listů způsobit i dočasné oslepnutí. Obzvlášť velký pozor by si pak měli dát lidé trpící alergiemi.

A co dělat, aby vám loňská rostlina na Vánoce opět vykvetla? Neměla by být přelitá, stačí jí jen mírně vlhká půda a klidně ji můžete nechat i na chvíli vyschnout. Rozhodně nesmí stát ve vodě. Pro kvetení pak potřebuje dva měsíce nepřetržitých dlouhých nocí. Umístěte ji tedy tam, kde bude moct zůstat po celou noc ve tmě.

Zdroj: Mirror

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*