Hluchý chlapec slyší poprvé v životě svůj hlas a je z toho naměkko. Lékaři mu vrátili sluch

naslouchátka
Fotografie: Pixabay

Ne každý má to štěstí slyšet vlastní hlas či hlasy ostatních. Tomuto chlapci nenadělil sluch osud, nýbrž doktoři. Teď už může poslouchat svou maminku, jak mluví.

Chlapec se narodil s vrozenou sluchovou vadou a neslyšel. S tím je spojená i němost a jen pár lidem se podaří toto překonat a stát se nedoslýchavým, ale ne němým. Tento chlapec mezi ně, bohužel, nepatřil. Byl tvrdohlavý, proto bylo jeho mamince doporučeno mít trpělivost a snažit se o menší nápravu. Chodili spolu na logopedii, kde se snažili naučit chlapce mluvit a komunikovat. Bylo to těžké a vůbec se nedařilo, z čehož byli chlapcovi rodiče nešťastní. Po jedné z pravidelných kontrol se jim ovšem dostala naprosto úžasná zpráva od lékařů.

Snažil se to opakovat

Lékaři totiž zvládli sehnat drahá naslouchátka přímo pro chlapce. Ta byla zvláštní tím, jak citlivá na zvuk byla. Dokázala zachytit i obyčejné šustnutí, stejně jako sluch u zdravého člověka. Rodiče dostali termín další kontroly, aby si pro ně přišli a zjistili, zda fungují. Už jen tato informace jim dávala naději, že se jejich syn konečně naučí mluvit a bude moci žít normální život. Dva týdny sice uplynuly jako voda, ale nervozita stoupala strmě vzhůru. Padly dokonce i otázky, zda se vůbec povede naučit syna mluvit a dát mu možnost slyšet.

Když den D nastal, byli oba rodiče příšerně nervózní. Na kontrolu do ordinace jeli v tichosti, v hlavě měli mnoho scénářů o tom, jak si dělali falešné naděje. Minuty začaly plynout rychleji a rychleji, až už konečně všichni seděli v ordinaci. Tam lékař vytáhl z krabičky dvě naslouchátka a ukázal je chlapci. Ten se přístrojů nejdříve lekl, ale doktor ho donutil se uklidnit a dva strojky mu nasadil na uši. Dlouho se nic nedělo, žádná reakce, nic. Pak na něj promluvil doktor, řekl: „Řekni máma, máma,“ opakoval mu. Chlapec jen nechápavě koukal.

Vše nakonec dopadlo výtečně

Pak si doktor položil ruku na hrtan. Následně vzal chlapcovu ruku a položil ji na ten jeho, aby věděl, kde vzniká zvuk. Chlapec se to snažil napodobit ze všech sil, až se z jeho úst vydralo slabé: „Máma.“ Na chlapci bylo najednou vidět, jak je z tohoto pokroku nadšený a jak si to užívá. Ani on sám tomu nemohl uvěřit, že se bude moct se všemi bavit a nebude si muset nechat všechno gestikulovat. Reakce jeho maminky byla zachycena na video, měla slzy radosti v očích a byla upřímně vděčná, že se něco takového vůbec povedlo.

Chlapec se na ni otočí, i když je patrné, že se stydí, a ukáže na ni palec na znamení úspěchu. Dnes je chlapec klasickým žákem a žije jako každý jiný kluk, nikdo by mu nehádal ztrátu sluchu. Rád hraje fotbal a ve škole má skvělý prospěch. Člověk může jen doufat, že vše bude fungovat tak, jak by mělo, a že už nikdy nebude muset být takto handicapovaný. Je naprosto skvělé vidět, jak se chlapec se vším popral.

Zdroj: News18

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]