Chlapec si koupil podivný obraz za 50 korun v nudné aukci. Pak ale zjistil jakou má hodnotu a oněměl úžasem

Fotografie: Artero113 / Creative Commons / Attribution 2.0

Tento mladík doufá, že zbohatne na nákupu a prodeji starožitností, a soudě dle jeho posledního objevu si myslíme, že má před sebou zářnou budoucnost.

Aukční síně jsou často zdrojem skvělých starožitností. Mnoho lidí zde již získalo nádherné šperky, nábytek, a dokonce i umělecká díla, jež dnes překvapivě stojí hodně peněz. I když se zdá, že to dělají spíše dospělí, jeden mladý chlapec zřejmě získal obraz, který měl větší cenu, než doufal. Pořad, v němž skupina odhadců navštěvuje město od města, aby ocenila umění, zřejmě našel nejmladšího sběratele uměleckých předmětů. V tomto pořadu je jedním z těchto odborníků David Weiss, který ocenil obraz pro mladého chlapce.

Koupil obraz na aukci

Mladý chlapec sbírá stříbro, sklo a umělecké předměty. Všechny kousky získává v místní aukční síni a poté je prodává za vyšší cenu na internetu. Na to, kolik je mu let, má rozhodně cit pro umění a Weisse rozhodně zaujalo, jaké předměty chlapec vybírá. Nakonec se ho Weiss zeptal na jeden obraz, který si chlapec koupil.

Chlapec se podělil o informace o aukční síni a o tom, jak obraz získal. Řekl, že dílo našel na aukci v jižním Jersey. A pak se podíval na obraz. Chlapec dodal: „Bylo tam takové horko, že táta nechtěl zůstat, aby ho získal, ale já jsem chtěl. Tak jsme čekali asi hodinu. Koupili jsme ho za 2 dolary (cca 50 korun). Myslel jsem, že je to akvarel, ale kvůli UV sklu jsme to nepoznali.“

Weiss potvrdil chlapcovu domněnku a řekl, že má pravdu, skutečně se jedná o akvarel. Pak Weiss upozornil na podpis na obraze. To upoutalo chlapcovu pozornost. Chlapec řekl, že přečetl jenom „Albert“, a ukázal tak rozmazanou signaturní značku na obraze. Weiss potvrdil, že Albert je první část jména. Poté ukázal na další slovo vedle a řekl, že ta druhá část je Neuhuys.

„Takže budu bohatý?“

Ukázalo se, že Albert Neuhuys byl nizozemský malíř žijící v letech 1844–1914, který maloval výjevy matky s dítětem a náměty zobrazující každodenní rodinný život. Weiss odhaduje, že obraz vznikl koncem 19. století. Poté se chlapce zeptal, jakou si myslí, že má obraz hodnotu. Pracovník se zamyslel a odpověděl, že asi čtyři tisíce korun. Weiss souhlasil, že na tuto částku dosáhne, ale také odhadl, že kdyby se obraz dražil dnes, mohl by dosáhnout 25 tisíc až 40 tisíc korun.

Chlapec vykřikl „Wow!“ a byl v naprostém úžasu. Weiss to okomentoval slovy, že tohle není špatný výnos z obrazu za 50 korun, a řekl chlapci, že si myslí, že má skvěle rozjetou kariéru obchodníka s uměním. Nabádal chlapce, aby v koníčku pokračoval. Ohromený chlapec řekl, že si myslí, že bude bohatý, a široce se usmál. Vzhledem k tomu, že se mu investice padesáti korun docela slušně vyplatila, možná i bude. Je úžasné vidět takto mladého kluka, jak sbírá vzácné kousky z minulosti.

Zdroj: Nuntium