Orangutaní maminka nevěděla, jak nakojit své mládě. Chovatelka v ZOO jí to předvedla na vlastním dítěti

orangutan a mládě
Fotografie: Freepik

Opice jsou velmi inteligentní a učenlivá zvířata. Samice, která neuměla kojit, to nakonec okoukala od chovatelky, jež jí předvedla názornou ukázku na vlastním dítěti.

Chovatelé v zoologické zahradě Metro Richmond v americkém státě Virginie měli před sebou nelehký úkol. Zdálo se, že čerstvě narozené mládě nebude jeho matka schopna kojit. Nevzdali se však a vyzkoušeli zajímavý experiment. Jak bude samice orangutana reagovat, když před ní nakojí své dítě nějaká žena?

První mládě nedokázala odkojit

Zoe je 13letá samice orangutana a nedávno porodila své druhé mládě, Taaviho. Navzdory úsilí chovatelů Zoe u prvního mláděte selhala v kojení a to muselo být odchováno uměle. Tentokrát se chovatelé rozhodli pomoci jí ještě více a snažili se Zoe vše kolem mateřství a kojení naučit. Už od začátku jejího těhotenství tak měla k dispozici televizi, ve které jí chovatelé pouštěli videa o těhotenství, porodu i kojení.

„Jenom seděla a sledovala video stále dokola, aby viděla vše od samého začátku. I když jsme to někdy změnili na něco jiného a pak zase zpátky, ihned to upoutalo její pozornost a přišla to sledovat,“ řekl jeden z chovatelů. Pak však nastal den D a narodil se Taavi. I přes mnoho výukových videí, které Zoe viděla, jí stále dělalo problém své mládě nakojit.

Veterinářka se před ni posadila s vlastním dítětem

Chovatelé proto kontaktovali zvěrolékařku této zoo, Whitley Turner, která byla shodou okolností čerstvou maminkou. Požádali ji, aby přinesla svého syna Caleba do vnitřní budovy orangutanů a zkusila ho před Zoe nakojit. Whitley souhlasila a s malým Calebem si sedla na zem před klec Zoe a začala kojit. Zoe byla více než zaujata tím, co Whitley dělá, a pozorně ji sledovala.

„Měla jsem na sobě jen kojicí podprsenku a mohla jsem jí ukázat všechno bez jakéhokoli skrývání. Chtěla jsem, aby viděla celý proces, protože orangutani nenosí trička. Celou dobu se na mě jen zvědavě dívala,“ vzpomíná Whitley. Demonstrační kojení bylo úspěšné. Zoe se díky názorné ukázce opravdu dokázala naučit, jak nakojit své vlastní mládě.

Zoe brzy osiřela a nestihla se to od své matky naučit

Orangutani jsou známí svými silnými mateřskými instinkty, ale když je jim odebrán tento přirozený proces učení, mohou mít v mateřství problémy. Přesně to se stalo Zoe, která osiřela v devíti měsících, a nemohla se tak od své matky naučit, jak se starat o mládě. Díky podpoře a trpělivosti chovatelů byla Zoe nakonec schopná překonat problémy a své druhé mládě už odkojila úspěšně. Ve videu se můžete podívat, jak pozorně sleduje zvěrolékařku, která se ji snaží kojení naučit.

Zdroj: Newsbreak

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]