Chyba banky ze ženy udělala miliardářku. Její radost však netrvala moc dlouho

Fotografie: Unsplash

Znáte ten příjemný pocit, když na chodníku najdete ležet minci? Tato žena si zažila něco zcela odlišného, když se jí na účtu objevila téměř miliarda.

Každý má nějaký ten zážitek, který může označit za „nejdivnější ve svém životě“. Pro někoho je to zvláštní rande, jindy se může jednat o neobyčejné zážitky na pracovišti či s přáteli nebo spatření ducha v ložnici. Pro Julii Jankowskou je tímto zážitkem však pokus o vložení několika dolarů na účet, z něhož se vyklubal přírůstek necelé miliardy. Nakonec se ukázalo, že šlo o chybu v systému.

Fotografie: Unsplash

Chtěla jen vložit 20 dolarů

Julia Jankowski žije Largu na Floridě a tehdy se již ve svých 60letech těšila na důchod. Tak, jako to pravidelně dělávala už po dlouhé roky, i v osudný den se pokoušela na účet vložit 20 dolarů. Bylo jí však sděleno, že by tak přesáhla denní limit a musela by platit poplatek bance. Julia se tak rozhodla věc nechat být a dále se tím nezabývat, i když jí přišlo divné, že by měla nějak překročit denní limit dvaceti dolary.

Fotografie: Unsplash

Poté, co se dostala domů, se rozhodla zkontrolovat svůj zůstatek na účtu a nestačila se divit. Její jmění najednou činilo 999 985 855,94 dolarů, což bylo mnohem víc, než si kdy dokázala představit. Julia tak začala pátrat po tom, kdy jí peníze na účet přišly a odkud se vzaly, což se jí zprvu nedařilo. Na její výzvy o vyjádření nejdříve banka nijak nereagovala a odmítala se jí k této záležitosti vyjádřit.

Šlo jen o chybu v systému

Zatímco se Julia snažila přijít na člověka, který by jí mohl poslat jakékoliv finanční prostředky, činila banka své vlastní bádání. Zaměstnanci hledali ve spisech, koukali se do jejích výpisů účtu a obvolávali se navzájem.

Nikomu se však nepodařilo přijít na to, kdo Julii takový obnos peněz poslal. Nakonec se však podařilo najít toho, kdo způsobil tento zmatek, viníkem byla totiž samotná banka.

Fotografie: Unsplash

Zástupci banky přišli s vysvětlením, podle něhož je toto číslo běžně používáno v záporné hodnotě v případě, kdy vznikne podezření, že je účet používán k nezákonným účelům. Chyba měla nastat tehdy, když se pokoušela Julia vložit na účet oněch 20 dolarů, jelikož neměla být k tomuto kroku oprávněna. V bance byl totiž veden účet pod jménem jí a jejího manžela, což následně systém vyhodnotil jako chybu.

Počítače se spletly

V Juliině bance je tak běžnou praxí, že pokud dojde k nějaké podezřelé aktivitě, objeví se vám na účtu informace, že jste 999.985.855,94 dolarů v mínusu. Touto aktivitou měl být domnělý neoprávněný pokus o vložení peněz na účet od nesprávné osoby. Počítač pak navíc namísto zapsání záporné částky tyto peníze Julii připsal do plusu. Došlo zde tak ke dvěma chybám za jeden den, za což se následně banka omluvila.

Zdroj: UberAlles