Bortí se vám novoroční předsevzetí jako domeček z karet?

Našetřím na dovolenou, začnu běhat, zdravě se stravovat, chodit více na procházky, více cestovat, naučím se španělsky, hrát na kytaru…A jaké je to vaše letošní předsevzetí?

Vyvolal ve vás Nový rok pocit, že musíte sebekriticky zhodnotit sama sebe a řešení promítnout do novoročních předsevzetí, jenž by nedostatky a neřesti napravily, ale s každým dalším dnem ubývá elánu k jejich plnění? Nebojte – velká část lidí je na tom obdobně! Ani v půlce ledna není pozdě na změnu taktiky a dosažení úspěchu. 

Konkrétně

Začnu šetřit: přestanu utrácet – hlavně za kabelky a kosmetiku – tak alespoň za kabelky – nebo prostě ušetřím každý měsíc několik stovek – a začnu až v dubnu, až se vzpamatuji z vánočních výdajů… Jestliže jste předsevzetím nedali skutečně konkrétní podobu, určitě sami cítíte, že není nic snadnějšího, než si je všemožně pozměňovat, zjednodušovat a především s nimi ne a ne začít, protože v podstatě nevíte jak! Namísto nejasného „začnu šetřit“ si stanovte jasný cíl, např. kolik a za jak dlouho chcete ušetřit.

Realisticky

Uvědomili jste si během Vánoc ležíc na gauči a držíc v jedné ruce chlebíček a v druhé cukroví, že musíte začít cvičit? Ne někdy, ale pravidelně každý den? Ruku na srdce – kolik dní po sobě jste to vydrželi? Jestliže jste své předsevzetí postavili na nereálných základech, sami jste se dopředu odsoudili k nezdaru. Stejně jako se malé dítě nenaučí ze dne na den mluvit v plynulých větách, ani vy nemůžete, pokud jste nikdy nesportovali, začít najednou 7x týdně běhat. I malé krůčky, jako je běh třikrát týdně, se počítají.

Viditelně

Máte své předsevzetí zapsané prozatím pouze v hlavě vedle desítek a desítek dalších úkolů či povinností? Rychle to změňte. Co je psáno, to je totiž dáno (tedy většinou). A co je neustále na očích, na to se hůře zapomíná. A to platí v případě novoročních předsevzetí dvojnásob! Pokud si vše napíšete a vyvěsíte na dobře viditelné místo, předejdete zapomenutí – alespoň tedy tomu nevědomému.

Chytře

Pokud už nyní vnímáte, že se vám předsevzetí nedaří plnit a vše je stále při starém, může to být jen tím, že vám něco zásadního uniká. Pokud se vaše předsevzetí týká úspory financí, zaměřte se vedle denních výdajů např. i na položky, které nejsou na první pohled tak patrné. Například takovou optimalizací výše telefonního tarifu nebo splátek půjčky můžete hodně ušetřit. „Díky tzv. Partnerské konsolidaci mají páry žijící ve společné domácnosti možnost sloučit všechny půjčky obou partnerů do jedné, získat tak nižší úrok i měsíční splátku, než měli původně. Ušetří tak peníze celé rodině,“ říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.

Motivačně

Jak investujete ušetřené peníze? Koupíte si novou televizi? Jak se odměníte za prvních deset uběhnutých kilometrů? Novými botami? A jak se odměníte za splnění svého cíle nebo jeho části vy? Pokud jste si spolu s předsevzetím nevymysleli žádnou odměnu, měl by to nyní být váš první úkol. Pokud se totiž budete mít na co těšit, vše půjde snáz.

A nakonec: i kdyby ani všechny výše uvedené tipy nepomohly a vy přeci jen selhali, neobviňujte se, ale přiznejte si prohru, popřemýšlejte nad tím, kde se stala chyba, a začněte od začátku!

Obrázek: pixabay.com

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]