Chyby při sběru hub, které dělá většina lidí. Některé z nich vás mohou stát zdraví

Fotografie: Unsplash

I tak jednoduchá a poklidná činnost, jako je houbaření, se může dělat špatně nebo se častokrát nepříjemně zvrtnout.

Co může být tak těžkého na sbírání hub? Takovou otázku si nejspíše položila řada nadšenců, kteří následně skončili v nemocnici s následky otravy. K ní může dojít naprosto snadno, někdy stačí přehlédnout lehký detail nebo se řídit radami samozvaných „expertů“. Soused nebo dědeček však nemusí být znalci a jejich ověřené metody, které se jim po léta osvědčovaly, se vám mohou jednou vymstít.

Fotografie: Unsplash

Nikdy neolizujte houby

Jedním z častých tipů, jak zajistit, že si domů nepřinesete jedovatou houbu, je olizování různých kousků. Váš dědeček vám tak nejspíše řekne, že pokud váháte a zdá se vám některý exemplář podezřelý, měli byste jej ochutnat. Často tato metoda funguje a opravdu u jedovatých hub ucítíte na jazyku hořkou pachuť. Jedlé kousky by pak měli být sladké či bez chuti, to však nemusí platit ve všech případech.

Fotografie: Unsplash

Existují i jedovaté houby s lehkým mandlovým nádechem nebo dokonce stejnou sladkou chutí, jako mají ty jedlé. Jiné kousky vám mohou přivodit vážné zdravotní komplikace už po pouhém olíznutí. Jednou z nich je dobře známá mochomůrka červená, po jejímž ochutnání vám i malé množství látek dokáže způsobit bolesti břicha, průjem a zimnici. Sbírejte tak jen ty houby, které znáte, nebo si raději noste do lesa atlas.

Neničte podhoubí

Když seberete jeden kousek, pravděpodobně budete pátrat po jeho „kamarádech“. Zpravidla houby nerostou po jedné a dává proto smysl podívat se, zda nejsou poblíž další. Většina lidí tak začne pobíhat a dupat po okolí a nožem, rukou či holí rozrývat listí a zemi v okolí. Tím však jen narušíte příjemné podhoubí a ty kousky, které ještě nestihly vyrůst ze země, zničíte a zajistíte, že zde po dalších několik dní ani nebudou.

Fotografie: Unsplash

Stejně tak byste si na podhoubí měli dávat pozor při braní každého nalezeného exempláře. Pokud s ním škubnete přímo vzhůru, vytrhnete i kus okolní půdy a narušíte ji tak. Ideálně byste měli houbu opatrně a něžně vykroutit, abyste vzali opravdu jen tu jednu a nenarušili podhoubí. Ještě lepším řešením je uříznutí nožičky těsně nad zemí, čímž zajistíte, že na tomto místě za pár dní najdete další kousky.

Důkladně vše dokumentujte

Každou houbu, kterou hodláte sníst, byste si měli vyfotit. Klidně můžete svůj úlovek pověsit na sociální sítě a pochlubit se přátelům, to však není hlavní důvod této dokumentace. Měli byste to dělat především proto, abyste spolu s lékaři mohli snáze zjistit, co jste přesně snědl, pokud by se vám v košíku navzdory vší opatrnosti objevil nejedlý kousek. Musíte je však vyfotit ještě před tím, než se vyskytnou na pánvi nebo na talíři.

Zdroj: Atlas hub / Jiří Laštůvka

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]