Čistá pračka je zárukou voňavého a dokonale vypraného prádla. Naučte se ji správně čistit

Fotografie: Depositphotos

V koupelně se úklidu jistě věnujete pravidelně. Ale kdy naposledy jste se zajímali o to, jak je čistá pračka, ve které každodenně perete své oblečení, jež poté nosíte na svém těle? Pravděpodobně jste na to ani nepomysleli.

Většina lidí totiž pračku ani nepovažuje za spotřebič, který by se mohl zašpinit – vždyť se v něm přeci neustále pere, tak jak by mohl být špinavý? To je ale zcela špatná úvaha.

Pozor na bakterie a plísně

V pračce dokáže velmi snadno přežít velké množství nejrůznějších bakterií, zejména pokud perete při nízkých teplotách. Kromě toho mohou v pračce snadno začít rašit houby nebo plísně, které pak budou vašemu prádlu předávat charakteristický a velmi nepříjemný zápach.

Naštěstí existuje jednoduché řešení, jak mít pračku vždy dokonale čistou. My vám tento snadný trik dnes prozradíme. Budete potřebovat pouze 4 jednoduché přísady.

Nachystejte si:

  • Vodu
  • Kyselinu citronovou
  • Kyselinu askorbovou
  • Mycí tablety
Fotografie: Pixabay

První věcí, kterou byste měli udělat, je otevřít přihrádku, do které obvykle dáváte prací prášek/prací gel. Pokud si všimnete plísně, mechanicky ji odstraňte pomocí papírového ubrousku. Do bubnu pračky nalijte 6 litrů vody. Nyní smíchejte půl sáčku kyseliny askorbové s poloviční dávkou kyseliny citronové v teplé vodě a nalijte tuto směs také do bubnu.

Zapněte pračku na dlouhý program s předpírkou, hlavním praním a extra mácháním, to vše při teplotě ideálně 90 stupňů Celsia. Po vyprání také otevřete a vyprázdněte filtr. Nyní přidejte 6 pracích tablet do bubnu pračky a spusťte stejný program jako naposledy.

Fotografie: Freepik

Vezměte si vhodnou houbičku a vyčistěte všechny vnitřní otvory pračky. A máte hotovo! Buben vaší pračky i všechny další součásti budou zářivě čisté, bez bakterií a plísní. Budete mít jistotu, že vaše prádlo bude vždy spolehlivě vypráno a bude vonět čistotou. Pokaždé nechte pračku dobře vyschnout – zabráníte tak množení plísní.

Zajistěte pračce dlouhý život

Na praní používejte vždy jen kvalitní a značkové prací prostředky a aviváže. Pokud to nebudete dělat, může se stát, že si pračku zanesete velkým množstvím nerozpustných sloučenin, které zanáší trubky a filtry. U kvalitních přípravků není třeba se toho bát, ale šetřit na prášku na praní se v tomto ohledu určitě nevyplácí.

Fotografie: Freepik

Pokud máte pračku s klasickým kovovým topným tělesem, myslete také na změkčovač vody. Topné těleso obalené vodním kamenem spotřebovává mnohem více elektrického proudu, a navíc ani neohřívá vodu na správnou teplotu. Dá se to ale snadno vyřešit.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]