Co se odehrává s tělem 12 hodin po smrti. Tabu, o kterém skoro nikdo nechce hovořit

Fotografie: Freepik

Smrt je téma, na které se moc nediskutuje. Není se čemu divit, málokdo si přeje dobrovolně umřít. Pokud jste ale zvědaví, můžete zjistit, co se s vámi po smrti stane.

Jakmile dojde na téma smrt, každý si myslí něco jiného. Někteří věří, že se dostanou buď do nebe nebo do pekla. Jiní si zase myslí, že se znovu narodí v jiné podobě a pak tu máme lidi, kteří jsou přesvědčeni, že po smrti nenásleduje nic. To, co se stane s naší duší po smrti (pokud nějakou máme) asi nikdo zodpovědět nedokáže. Co se ale zodpovědět dá je, co se stane s naší fyzickou schránkou, jakmile z ní vyprchají poslední kapky života.

Fotografie: Freepik

Jakmile zemřeme …

Mozek běžně funguje až deset minut po smrti. Není to okamžitý stav, kdy se vše zastaví, i když si to mnozí myslí. Lékaři určují smrt v momentě, kdy se u člověka nenachází žádný puls, nedýchá, nevykazuje žádné reflexy a jeho zornice se nezužují po vystavení jasnému světlu. Zdravotníci se spoléhají právě na tato znamení ještě před tím, než se rozhodnou zahájit resuscitaci.

Hodinu po smrti

Prakticky ihned po odchodu z tohoto světa nastává stav primární ochablosti. To vede k celkové relaxaci těla, napětí očních víček se postupně snižuje, čelist se uvolňuje, snižuje se pevnost kloubů a dalších částí těla a mění se i zornice.

Klouby se stávají pružnými, svaly se uvolňují. I vyčnívající kosti, jako jsou boky či čelist, procházejí stejným procesem. Zároveň se uvolňují i naše svěrače a dochází k samovolnému vypuštění všech látek, které naše tělo obsahuje.

2 až 6 hodin po smrti

Tělo poklesne, jelikož srdce již nepumpuje krev. Části těla poté mohou začít nabývat červené a fialové barvy. Tento jev je způsoben akumulací krve. Od třetí hodiny začnou tuhnout svaly, což je způsobeno chemickými změnami, které v buňkách těla probíhají. Během této doby krk, oční víčka a čelist tuhnout jako první.

7 až 12 hodin po smrti

Přibližně po dvanácti hodinách skončí svalová ztuhlost, ale tato doba se u jednotlivých jedinců dost často liší. Do hry totiž v tomto případě vstupuje několik faktorů, jako je fyzický stav člověka, jeho věk, pohlaví a teplota vzduchu. Během této fáze je manipulace s končetinami velmi obtížná, jelikož lokty a kolena se ohýbají, zatímco zbytek se hroutí.

Fotografie: Depositphotos

12 hodin po smrti

Dochází k sekundární fázi ochabnutí těla, vnitřní tkáně se rozpadají. Tento proces hodně závisí na teplotě, jakmile bude zima, o dost se zpomalí. Nakonec se začne pokožka svrašťovat, díky čemuž vlasy a nehty vypadají, jako by začaly růst. Tato fáze může trvat až dva dny.

Zdroj: VeryWellHealth