Co se stane, když přestanete pít kávu? Život bez kofeinů má řadu přínosů

Zdroj fotografie: Unsplash

Jaké jsou důsledky vysazení kofeinu? Může mít na vás káva špatný vliv? Stojí za to ji vysadit, byť ji rádi pijete a je to pro vás určitý povzbuzující rituál? Řekneme vám fakta, která byste měli znát, a vy sami si z nich můžete vyvodit závěry.

Méně úzkosti

Kofein dodává energii, ale někdy může také zvyšovat naši náchylnost k úzkostem, nervozitě nebo stresu. Může se projevovat zvýšeným bušením srdce, ale i bolestmi hlavy nebo pocity paniky. Čím méně kofeinu konzumujete, tím méně riskujete, že se vám toto stane. Pokud tedy s podobnými potížemi bojujete, zkuste kávu omezit, nebo ji zcela vysadit a sledujte, co to s vámi udělá.

Fotografie: Freepik

Hlubší a kvalitnější spánek

Kofein zvyšuje bdělost a pozornost. To je důvod, proč vyhýbání se kávě zrychluje usínání a kvalitu spánku. Studie ukazují, že i když si poslední šálek kávy dopřejete 6 hodin před spaním, může to stále narušit váš spánek.

Méně času na toaletě

Kofein působí jako projímadlo a diuretikum. Pokud se tedy kávy vzdáte, sníží se vaše návštěvy na toaletu a uvolní se čas na důležitější věci. Také se často zlepší vaše zažívání a celkový pocit pohodlí.

Fotografie: Depositphotos

Pomalejší stárnutí pokožky

Kofein zpomaluje produkci kolagenu v těle. Jak pravděpodobně víte, jedná se o protein, který dodává pokožce její pevnost a pružnost. Jakmile jeho hladina poklesne, pokožka začne ochabovat a objevují se první vrásky. Pokud se tedy kofeinu vzdáte, můžete snadněji zabránit procesu stárnutí.

O jednu závislost méně

Stejně jako léky, i kofein mění chemickou strukturu našeho mozku, pokud jej tedy užíváte pravidelně a po dlouhou dobu. Na kávě můžete být závislí stejně jako na každé jiné droze. Budete pak mít nutkání pít kávu stále více a více, abyste dosáhli kýženého účinku.

Fotografie: Freepik

Zdravé a bílé zuby

Káva, sycené nápoje a čaj jsou tři nejčastější zdroje kofeinu. Všechny ale zabarvují zubní sklovinu do nehezkých tmavě žlutých podtónů. Kofein také přispívá k suchu v ústech. To je velký problém, protože sliny jsou hlavní ochranou proti bakteriím. To znamená, že čím méně slin je produkováno, tím vyšší je riziko zubního kazu.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]