Káva i přes řadu negativ výrazně prospívá dlouhověkosti

Káva je nejznámějším nápojem na světě. Často se mluví o jejích negativech, ale má i klady. Třeba pozitivní vliv na dlouhověkost. Díky tomu můžeme říci, že pravidelné pití kávy má vliv na to, kolika let se dožijeme. Ti, co bez šálku nemohou být ani jeden jediný den, na tomto světě vydrží nejdéle.

Španělský výzkum

Že se nejedná jenom o různé odhady nebo dohady, ale že má káva skutečně pozitivní vliv na dlouhověkost, to jasně dokazuje španělský výzkum, který odstartoval dokonce už v roce 1999 a stále trvá. Přináší tak jasně hmatatelné výsledky o tom, že káva ovlivňuje dlouhověkost a prodlužuje život. Zajímavostí výzkumu je také to, že ti, co se dožívají vyššího věku tohoto nápoje nekonzumují zrovna málo.

Daná studie zohledňovala osoby různého pohlaví, různého věku, ale i osoby s různými stravovacími návyky. Jednoduše proto, aby byl vzorek lidí co možná nejrozmanitější a aby výsledky studie jasně odrážely současnou realitu.

Čtyři šálky denně

Porovnání bylo jasné. První skupinou jsou lidé, kteří konzumují celkem 4 šálky tohoto nápoje denně. Druhou skupinou jsou ti, pro které je káva zakázané slovo a nepijí ji vůbec. A co výzkum ukázal? Že u první skupiny, pijáků kávy, bylo riziko předčasného úmrtí nižší o celých 64 procent než u těch, kteří si mysleli že žijí zdravěji právě proto, že tento celosvětový nápoj nepijí.

Umí toho více

Káva není jenom klíčem k dlouhověkosti. Tento nápoj toho umí i mnohem více. Mluví se také o jeho pozitivním vlivu na diabetes – tedy pokud kávu konzumujete neslazenou, stejně jako se mluví také o pozitivním vlivu na demenci, jejíž průběh umí zmírňovat. Nezapomínejme také na zmírňování projevů Alzheimerovy choroby. Má také blahodárný vliv na naše játra, stejně jako může bránit výskytu rakoviny kůže.