Co se stane s lidským tělem po pohřbení do země. Otázka, na kterou chce znát odpověď téměř každý

Fotografie: Depositphotos

Všichni víme, že po smrti přestane bít srdce a přestanou fungovat orgány. Čeká nás to všechny a může být zajímavé poznat, co se pak stane s naším tělem.

Vyhýbáme se tomu, abychom na to mysleli, a přesto víme, že dříve či později zemřeme. Smrt vždy číhá za rohem, ale čas svého konce nemůžeme znát. Zatímco někteří lidé se zajímají o to, jaké myšlenky se jim honí hlavou před smrtí, pro ty zvídavější může být poznání fází smrti fascinující.

Co se stane s tělem po smrti

Vědci se již dlouho snaží zjistit, co se děje v okamžiku smrti. Dr. Michel Sapanet, vysvětluje, že tento proces probíhá v několika fázích. „Po přerušení krevního oběhu při přirozené smrti zástavou srdce přestanou být orgány zavlažovány a činnost jejich buněk se postupně zastaví,” prozrazuje. „Srdeční zástava vede k selhání ostatních orgánů, jednoho po druhém. Smrt není okamžitý jev: všechny orgány neodumírají současně,” vysvětluje odborník.

1. Postupné snižování teploty

Když jsme naživu, naše tělesná teplota se pohybuje mezi 36 a 37,8 stupni Celsia. Po smrti postupně klesá na pokojovou teplotu. Jak upozorňuje forenzní vědec, toto ochlazení může být zpočátku nepozorované, ale „po jedné až dvou hodinách tělo ztratí v průměru 1 °C za hodinu“.

2. Skvrny rudé barvy

Když se metabolismus zastaví, krev přestane v těle cirkulovat a hromadí se v dolních částech těla. Kromě toho se červené krvinky shlukují a hemoglobin se šíří mimo cévy. Tento jev vede ke vzniku skvrn vínové barvy, které se nazývají „posmrtné skvrny“. U těla ležícího na zádech se tyto skvrny tvoří na zádech s výjimkou oblastí, kde se tělo opírá, jako jsou například lopatky nebo hýždě.

3. Ztuhnutí, zelená skvrna a otok břicha

Zastavení fungování metabolismů způsobí překyselení organismu. Tělo pak ztuhne, počínaje krčními svaly, poté žvýkacími svaly. Prsty budou napjaté a klouby velmi ztuhlé. Jeden nebo dva dny po smrti se v blízkosti slepého střeva vytvoří zelená skvrna.

Fotografie: Depositphotos

To znamená, že tělo je ve stavu hniloby a organické látky se rozkládají působením bakterií. Bakterie v těle produkují plyn, který zvětšuje břišní dutinu. Tento jev způsobí, že se krev, která stagnovala v cévách, dá do pohybu: říká se tomu posmrtný oběh. Povrchové žíly těla pak vytvoří velmi tmavou síť.

4. Zintenzivnění zápachu těla

Během hnilobného cyklu bakterie nejprve napadnou trávicí systém a poté se přesunou do všech tělesných orgánů. „Z těla začnou vytékat černé a červené tekutiny, kůže postupně zezelená a pak zčerná a tělo vydává velmi nepříjemný zápach,“ říká odborník. Kromě toho podle něj rozkládající se tuky šíří žluklý máslový zápach.

5. Mouchy kladoucí vajíčka

Někdy může tělo zůstat na větraném místě i několik hodin, pokud ještě nebylo nalezeno. V tomto případě, jakmile tělesná teplota klesne, přilétají mouchy a kladou vajíčka do blízkosti otvorů a na vlhká místa na těle. Tímto způsobem mohou červi proniknout kůží a živit se tělem.

6. Rozklad a vysychání masa

Nakonec se maso postupně rozkládá a stává se tekutinou nebo potravou pro červy. Odborník upozorňuje, že čím nižší je okolní teplota, tím déle trvá rozklad těla. „Když je tělo v rakvi, probíhají stejné kroky, ale proces rozkladu trvá mnohem déle, někdy i několik let,” vysvětluje lékař.

7. Vypadávání vlasů, rozdělení kostí

Možná jste již slyšeli, že po smrti mohou vlasy růst i nadále. Doktor Sapanet však vysvětluje, že právě dehydratace kůže může často vyvolat dojem, že mrtvému člověku stále rostou vlasy. Ve skutečnosti dochází k vypadávání vlasů v důsledku rozkladu těla. Nehty se rozkládají déle. Po rozkladu jednotlivých částí těla zůstane pouze kostra a vazy. Poté vazy vyschnou a stáhnou se, zatímco kostra se postupně rozdělí.

Zdroj: Insider, Grunge

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*