Čtyři účinné tipy pro obnovení bělosti zažloutlých domácích spotřebičů

Fotografie: Freepik

Řada domácích spotřebičů se i dnes prodává v bílé barvě. Je to praktické a univerzální řešení. Bílé spotřebiče se navíc snadněji udržují čisté a nejsou na nich tolik vidět stopy po prstech a jiné nečistoty.

Přesto však mají jednu velkou nevýhodu. S postupem času a vlivem světla a dalších faktorů začínají žloutnout. Pokud budete znát tyto snadné tipy, můžete si ušetřit hodiny drhnutí a námahy – a zažloutlé spotřebiče vyčistíte snadno a rychle.

Fotografie: Freepik

Ačkoliv bývají naše spotřebiče po zakoupení zářivě bílé, obvykle trvá jen několik měsíců, než se jejich barva změní na matnější nebo dokonce nažloutlý odstín. Kuchyně pak získává tento staromódní a nepěkný vzhled – a to navzdory pravidelné údržbě. Naštěstí to není nevratný proces, stačí znát jen pár jednoduchých a účinných triků. Zaměřte se na přírodní produkty, abyste odstranili tyto odolné žluté stopy a odstranili odolnou špínu.

Jak vybělit zažloutlé spotřebiče?

Na vině zažloutnutí je řada vlivů: otisky prstů, hromadění tuku po přípravě jídla, výpary z vaření, nebo dokonce cigaretový kouř. Lepší než jakákoliv chemie jsou vždy ekologické domácí čisticí prostředky. Ty fungují stejně dobře, ale za zlomek ceny a s minimem zátěže pro přírodu. Co můžete použít v tomto případě?

Fotografie: Freepik

Jedlá soda

Pokud jedlou sodu smícháte s vodou, vznikne vám pasta, kterou lze snadno využít k čištění celé řady povrchů v domácnosti. Snadno se roztírá, čistí a odmašťuje vnější povrch vašich spotřebičů. Pastu nechte působit asi deset minut a poté ji otřete vlhkým hadříkem, abyste odstranili zbytky sody z povrchu. Soda má úžasné bělicí účinky, díky kterým vrátíte svým spotřebičům lesk a novotu.

Bílý ocet

Tento přírodní dezinfekční prostředek si v domácnosti najde řadu využití. Stačí do něj namočit hadřík nebo houbu a jemně s ním očistit vnější povrch bílých spotřebičů. Poté nechte ocet asi dvacet minut působit a následně jej opláchněte horkou vodou a vyleštěte do sucha.

Citronová šťáva

Díky obsahu kyseliny citronové má citron přirozenou bělící sílu, což z něj dělá vynikající odstraňovač skvrn, zejména u plastových a nerezových povrchů. Skvěle je, že také dokáže spolehlivě neutralizovat nepříjemné pachy.

Fotografie: Freepik

Jak postupovat? Rozpusťte 3 až 5 lžic citronové šťávy v litru horké vody a pomocí hadříku namočeného v této směsi povrchy pečlivě otřete. Poté je očistěte čistým vlhkým hadříkem a nechejte zaschnout. Pamatujte, že citrusová šťáva je také velmi užitečná pro obnovení bělosti prádla nebo pro odstranění vodního kamene a čištění toalet.

Černé mýdlo

Stejně jako marseillské mýdlo je i černé mýdlo vynikajícím odmašťovačem, který funguje zvláště dobře na trouby a digestoře a pomáhá odstraňovat i zašlé skvrny. Chcete-li těžit z jeho čisticího účinku a obnovit dokonalý lesk vašich spotřebičů, nalijte malé množství černého mýdla na houbu namočenou ve vodě a otřete špinavé povrchy. Poté je bude stačit opláchnout horkou vodou, aby se obnovil jejich lesk.

Zdroj: Redakce

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]