Dnešní děti si už nehrají tak, jak bylo dříve zvykem a zřídkakdy mají roztrhaná kolena u tepláků. Ve většině případů za to ale samy nemohou

Fotografie: Depositphotos

Jistě rádi vzpomínáte na svá dětská léta, kdy jste téměř všechen čas trávili venku s přáteli. Na počasí takřka vůbec nezáleželo.

Srovnávat dětství, které jste zažili vy s dětstvím dětí, které vyrůstají v dnešní době jde opravdu stěží. Dnešní děti již netráví většinu svého volného času venku s přáteli. Nezapomenou se při hrách natolik, aby se nedostavili včas na večeři a zřídkakdy mají roztrhaná kolena u tepláků. Existuje hned několik důvodů, proč tomu je právě tak. A děti za to tak docela nemohou.

Zanikají dětská hřiště

Dříve bylo spoustu místa pro dětské hry. A nemuselo jít jen o uměle vybudované dětské hřiště. Docela postačil plac s trávou nebo škvárou. Bohužel taková místa dnes chybí. Nahradila je parkoviště nebo jiné stavby a děti si nemají, kde hrát. Často je také problém to, že v okolí nejsou žádné děti nebo alespoň děti stejné věkové kategorie. Ratolesti si tak musí vystačit jen sami se sebou.

Fotografie: Pixabay

Ve městech je to ještě o něco těžší než na vesnici. Často se totiž na mnoha místech objevují zákazové tabule. Kluci tak dneska již nemohou hrát fotbal, kde se jim zachce a dívky si už jen tak nezahrají školku o zeď.

Navíc je dnešní doba opravdu uspěchaná a v případě dětí k tomu tak trochu přispívají rodiče. Většinou je totiž přihlásí na mnoho mimoškolních aktivit a volný čas už téměř nezbývá.

Fotografie: Unsplash

Chtějí, aby byly produktivní

Rodiče si často přejí, aby jejich děti trávili čas smysluplně. Je pro ně důležité, aby činnost dětí byla konstruktivní a nutí je dělat jen užitečné aktivity. Pro některé rodiče mezi takové nepatří ani fotbal nebo jízda na kole.

Rodiče se navíc o své děti více bojí. Mají strach pustit je do ulic města, městského parku nebo do lesa. Děti tak nemohou trávit čas na vzduchu, i kdyby sebevíc chtěli.

Fotografie: Unsplash

Dalším problémem jsou pochopitelně počítače a mobily. Často je to pro rodiče pohodlnější, ale přemíra virtuálních podnětů zvyšuje míru stresu a děti jsou nervóznější.

Je fakt, že některé děti často utíkají do říše virtuálního světa proto, že tam na ně nečekají zákazy rodičů. Ti jsou někdy opravdu přecitlivělí. Bohužel si neuvědomují, že počítač nebo telefon je větší hrozba než ulice či les.

Zdroj: VeryWellFamily

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]