Pokud máte problémy s praním, jistě vás potěší, že sůl je jednou z nejlepších metod péče o prádlo. Máme pro vás návod, co můžete s touto prací přísadou dělat.
Sůl je skvělým pomocníkem, což věděli už v pohádce „Sůl nad zlato“. Rozhodně je její využití ale širší, než pouze k dochucování pokrmů. Sůl totiž patří k nepostradatelným odstraňovačům skvrn z oblečení. Pomáhá udržovat barvy syté a zároveň nám poskytuje několik dalších výhod při praní. V tomto článku vám ukážeme mnoho způsobů použití soli, včetně odstraňování plísní a stárnutí.
Jaké jsou způsoby použití soli při praní
Zachovává barvu oděvů a jiných druhů tkanin
Jednou z výhod soli je, že dokáže obnovit stálobarevnost starého oblečení. Pokud tedy chcete zvýraznit barvu svých textilií, jednoduše přidejte do bubnu pračky půl šálku soli a poté zapněte běžný prací cyklus. Záclony a koberce z vláken lze oživit také čištěním roztokem soli. Pokud chcete obnovit barvu vybledlých koberců, vezměte hadřík dobře namočený ve slané vodě a silně jím třete o ošetřovanou tkaninu.
Vybělí vaše tkaniny
Sůl působí jako bělicí prostředek na bílé oblečení, které je náchylné ke žloutnutí. Pokud nechcete použít bělidlo, převařte vodu s 1 lžící soli a ¼ šálku jedlé sody. Směs nechte vychladnout a poté do ní na hodinu namočte tkaniny. Myjte v ruce, opláchněte čistou vodou a vysušte na vzduchu. Jedlou sodu můžete také nahradit krystalky sody.
Usnadní vám žehlení
Časem může být žehlicí plocha drsná a lepkavá. Chcete-li tomu zabránit, přejeďte žehličkou při nízké teplotě přes kousek papíru se solí. Chcete-li odstranit nánosy škrobu z prádla a zabránit přiškvaření žehličky k oblečení, přidejte přímo na postižené místo trochu soli. Povlečení a jemné bavlněné tkaniny tak budou mít rovnoměrnější povrch.
Odstraní skvrny a nečistoty
Sůl může být skvělým pomocníkem proti skvrnám, zejména pokud nemáte k dispozici přírodní čisticí prostředky, jako je jedlá soda nebo bílý ocet. Zde jsou skvrny, které dokáže odstranit:
1. Skvrny od krve
Skvrnu od krve na bavlněném, lněném nebo jiném oděvu jednoduše vykoupejte ve studené slané vodě po dobu 1 hodiny. Tkaninu pak vyčistěte ručně marseillským mýdlem nebo tekutým černým mýdlem. U čerstvé skvrny od krve by to mělo být mnohem snazší, pokud ji okamžitě vyčistíte slanou a studenou vodou. Postup opakujte, dokud značka nezmizí. Všimněte si také, že citronem můžete odstranit skvrny z bílého oblečení, zejména z krku a podpaží.
2. Skvrny od plísní
Na tento typ skvrny naneste pastu z citronové šťávy a soli a před opláchnutím a usušením pověste oděv na slunce, aby se skvrna vybělila. Pokud je plíseň rozsáhlejší, můžete přidat bílý ocet.
3. Mastné skvrny
Sůl je nejúčinnější při odstraňování mastnoty, pokud byla právě přidána do tkaniny. Jemně třete sůl o látku a opakujte, dokud se mastnota neztratí. Poté můžete oděv vyprat jako obvykle. Stejný postup by měl být použit i v případě skvrny od omáčky. Pokud se omáčka stihla usadit ve vláknech tkaniny, přidejte ocet.
4. Skvrny od vína
I v tomto případě je důležité jednat rychle. Jakmile se na oděvu nebo prostěradle objeví skvrna od vína, okamžitě ji posypte solí. Po vstřebání tekutiny je třeba oblečení před obvyklým praním namočit na 1 hodinu do studené vody. Přečtěte si 7 velmi účinných tipů na odstranění skvrn od červeného vína.
Zdroj: Goodhousekeeping