Naučte se správně sušit prádlo v domácnosti a ulehčete si následnou práci při žehlení

Fotografie: Pixabay

V dnešní době už sušení prádla není žádná věda. Většinou jej naskládáte do sušičky a necháte ji odvést svou práci. Když ale vypoví spotřebič službu, je nutné se spolehnout na přirozené prosušení v bytě či domě. Inspirujte se těmito tipy, které vám vše usnadní.

Jak dokonale usušit prádlo v domácnosti?

Fotografie: Freepik

Aby bylo prádlo perfektně prosušené a vonělo svěžestí a čistotou, řiďte se těmito jednoduchými kroky:

 • Vyberte vhodnou místnost k sušení prádla: ideální bude taková, která je prostornější. Vyvarujte se ložnici. Vypařující se tekutina z oblečení může značně zvýšit vlhkost prostředí, což nemusí být zdravé pro osoby s astmatem a alergiemi. Nejlepším místem se může zdát koupelna, v případě, že je větších rozměrů.
 • Nezapomeňte na větrání: kontinuální přísun vzduchu zvenčí je rovněž důležitý pro rovnoměrné a důkladné sušení oblečení. Tudíž otevřete okna čas od času, aby přebytečná vlhkost mohla odvanout z místnosti.
 • Improvizujte s ventilátorem: v momentu, kdy sušíte prádlo v místnosti, kde není okno, nebo je venku deštivo, nahraďte přirozené větrání zapnutím ventilátoru.
 • Prádlo pověste na sušák v ranních hodinách: tak docílíte toho, že jej budete mít při správných podmínkách večer suché.
 • Rozmisťujte prádlo systematicky: abyste měli oblečení či jiné druhy prádla opravdu dobře vysušené, rozprostírejte jej po celé ploše sušáku, tj. nedávejte na jednotlivé příčky velké množství kusů, aby mohl vzduch cirkulovat.
Fotografie: Freepik

Jaké jsou výhody v sušičce?

Nyní si ještě řekněme, jaké výhody přináší moderní spotřebič zvaný sušička:

 • výhoda: ušetříte čas a místo. Nebudete muset myslet na to, kdy prádlo pověsit na sušák a kdy jej sundat. Po několika minutách prostě oblečení jen vyjmete ze spotřebiče a uložíte do skříně. A nikde vám nebude zavazet sušák.
 • výhoda: nemusíte žehlit. Pokud nejste zrovna milovníci žehlení, sušení v sušičce je přesně pro vás. Prádlo totiž i přirozeně vyhladí. Musíte jej ale včas vyjmout, aby nebylo pomačkané.
 • výhoda: odstraní nežádoucí žmolky a chlupy od psů a koček. Máte doma čtyřnohé mazlíčky? Pak si sušičku zamilujete. Uplývající chlupy totiž snadno odstraní při sušení. Ty se zachytí ve filtru.
 • výhoda: neovlivní odstín oděvů. V případě, že věšíte prádlo na slunci, můžete se potýkat s jeho vyšisováním. Za to ze sušičky budou jeho barvy plné a bez změny.
Fotografie: Freepik

Jaké jsou nevýhody sušení v sušičce?

A nakonec zde máme přehled nevýhod sušičky, což nahrává právě výše uvedenému způsobu prosušování v domácnosti:

 • nevýhoda: můžete zaplatit více peněz za spotřebu energie. I když leckteré moderní spotřebiče jsou velmi úsporné.
 • nevýhoda: koupě sušičky něco stojí. Nejlevnější nový produkt zakoupíte od 4000 kč a výš.
 • nevýhoda: prádlo může v bubnu při nesprávném užívání zatuchnout.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]