Stav naší pleti má přímý vliv na naše rozpoložení. Proto se ni snažíme pečovat, co nejlépe to jde. Přesto se dopouštíme drobných chyb, které na naši pokožku mají negativní vliv. Zjistěte, které to jsou.
Příliš mnoho produktů
Všeho s mírou je rčení, které lze aplikovat takřka ve všech oblastech. Péče o pleť není výjimkou. Příliš časté střídání produktů v rámci krátké doby může mít za následek podráždění a oslabení pleti. Objevit se mohou také infekce, které stojí za vznikem akné.
Nejčastější příčinou tohoto zhoršení stavu pleti je změna ingrediencí. Právě časté zkoušení nových produktů určených pro boj s akné může mít zpočátku opačný účinek. To neznamená, že je daný přípravek nevyhovující. Stejně jako naše mysl, i naše pokožka potřebuje čas, aby si na nové produkty dokázala zvyknout.
Průmyslově zpracované potraviny
Dalším klíčovým bodem pro udržení zdravé pleti je vhodný jídelníček. Volba stravy má vliv na celkové fungování našeho organismu. Nejvíce se však potraviny, které konzumujeme nejčastěji, projevují na stavu naší pleti. K jejímu podráždění a vzniku akné pak dochází zejména vlivem nadměrného množství průmyslově zpracovaných potravin bohatých na sacharidy. Sem se řadí zejména smažená jídla z fastfoodových řetězců. Naopak příznivý vliv na stav pokožky mají ovoce a zelenina. Taktéž je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin.
Spaní na břiše
Problém není v samotné poloze, nýbrž v kontaktu pleti s polštářem. Právě polštáře by, s trochou nadsázky, bylo možné označit za houby absorbující bakterie a možné nečistoty, které se podílí na vzniku akné a dalších problémů s pletí. K těm přispívají také sliny, které se na daný povrch mohou během spánku kdykoliv dostat. Také ony mají svůj podíl na ucpávání pórů a dalšímu možnému podráždění pokožky.
Nedostatečná ranní péče o pleť
Jen málokdo je z informace týkající se množství bakterií, které v naší pokožce žijí, nadšený. Nejvíce aktivní jsou tyto bakterie v průběhu noci. Zatímco poklidně spíme, mohou se nám na pleti nastřádat, mimo pozůstatky přítomnosti těchto bakterií, také další nečistoty a mastnota. Ty vznikají následkem přirozeného regeneračního procesu. Z toho důvodu je důležité si pleť důkladně čistit nejen před spaním, ale také ráno.
Časté cestování na nová místa
Ovzduší má na naši pleť mnohem výraznější vliv, než je na první pohled patrné. Tentokrát se tolik nejedná o jeho kvalitu (ačkoliv i ona je důležitá), jako o uzpůsobení pleti jednotlivým jeho složkám. Některé složky, ač se zdají být neškodné, mohou být pro citlivější typy pokožky škodlivé.
Významný vliv zde má také míra slunečního svitu a s ním spojené UV záření či teplota ovzduší. Abychom předešli případným negativním změnám, je vhodné pleť při změně prostředí podpořit např. aplikací opalovacího krému. Obecně platí, že přechod mezi různými prostředími snáší nejlépe zdravá, silná a správně vyživená pleť.
Kontakt vlasových produktů s pletí
V řadě produktů určených na péči o vlasy jsou obsaženy sulfáty, které v případě kontaktu s pletí ucpávají póry. Sem se řadí vlasová kosmetika, jako jsou šampony a kondicionéry, ale také laky a další stylistické přípravky.
Kromě ucpávání pórů může dojít také k podráždění pokožky. Aby k podobným problémům nedocházelo, je třeba vybírat takovou vlasovou kosmetiku, která sulfáty a jim podobné látky neobsahuje. Případně je vhodné dané prostředky aplikovat takovým způsobem, aby ke kontaktu s pletí nedocházelo.
Zdroj: Cnet