Citronová kůra je plná prospěšných látek, které ve většině případů končí v koši. Naučte se ji využívat při péči o zdraví a tělo

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí z tohoto zázraku využívá hlavně šťávu s tím, že kůru nepotřebují. Po dnešním článku ovšem citronovou kůru už znovu jen tak nevyhodíte.

Citron se může hrdě řadit mezi nejoblíbenější druhy ovoce na celém světě. Je bohatý na antioxidanty, vitamín C a základní živiny, které každý člověk potřebuje pro správné fungování těla. Používá se hlavně pro dochucování či nápoje, ale dříve míval i jiný význam. Asi sto let zpátky byl hojně využíván pro jedinečné léčivé vlastnosti své kůry v oblasti zdraví a krásy. Dnes si připomeneme pár způsobů, jak byla kůra dříve využívána a jaké benefity lidem přinášela.

Fotografie: Freepik

V době nemoci je ideální

Konzumace citronů vám nejen zlepší imunitní systém, ale zároveň vám pomáhá k rychlejšímu zotavení z různých nemocí a infekcí, jako je například chřipka. Pro tento druh citrusu je význačná kyselá chuť, o to více je pak překvapivý fakt, že plody jsou zásadité a mohou účinně vyrovnat vaše pH.

Jsou také velmi silným detoxikačním prostředkem, který pomůže vaše tělo očistit od škodlivých toxinů. Směs, kterou vám níže ukážeme, vám pomůže snížit bolest kloubů a hlavy.

Fotografie: Freepik

Pro tento speciální recept budete potřebovat:

  • dva větší citrony
  • šálek olivového oleje
  • pět listů eukalyptu
  • skleněnou lahev

Citronovou kůru buď oloupejte nebo nastrouhejte do lahve. Přidejte eukalyptus s olivovým olejem a pečlivě uzavřete. Směs nechte na dva týdny odstát, jen ji občas protřepejte. Po dvou týdnech můžete směs začít nanášet na postižená místa – bolest rychle zmizí.

Zázrak pro pleť

Ještě předtím, než si povíme o tom, proč je citron výhodný pro vaši pokožku, je důležité si uvědomit, že může být i nebezpečný. Vždy nejdřív otestujte, jestli vás citronová směs nedráždí, a v létě po jeho použití aplikujte opalovací krém s vysokým faktorem. Citron obsahuje vitamín C, který snižuje poškození pleti a brání předčasnému stárnutí. Dále je dobrý pro příliš mastnou pleť, na záněty tvořící se na obličeji a umí zesvětlit jizvy po akné a stařecké skvrny.

Fotografie: Freepik

Pokud je vaše pleť náchylná k akné, smíchejte jednu lžičku strouhané citronové kůry, jednu lžíci medu a jednu lžičku jedlé sody. Nechejte působit 10 až 15 minut. Na přílišnou pigmentaci smíchejte 1 lžičku citronové kůry, lžíci medu, lžíci bílého jogurtu a čtvrt lžičky kurkumy. Opět necháváme působit 10 až 15 minut. Proti zarudnutí smíchejte lžičku citronové kůry, dvě lžíce medu a lžičku skořice. Opět smyjte po 10 až 15 minutách.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]