K hasičům a záchranářům se přidají všechny tyto profese, které budou moci odejít do důchodu předčasně

Fotografie: Depositphotos

K hasičům a záchranářům by se po návrhu důchodové reformy měly přidat další náročné profese, kterým bude umožněn odchod do důchodu dříve.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka již dříve avizoval, že můžeme očekával úpravu předčasného odchodu do důchodu pro osoby vykonávající některá riziková zaměstnání. Přesné informace však zveřejnil až v březnu 2024. Kromě toho důchodová reforma přinese také výhody některým pracujícím důchodcům.

Z některých zaměstnání budete moci odejít dříve

Za splnění všech podmínek až o celých 5 let dříve budou moci odejít zaměstnanci vykonávající některé náročné profese, zmiňuje web Peníze. Do této chvíle byl dřívější odchod do důchodu umožněn pouze hasičům a záchranářům, tentokrát se však okruh profesí rozšíří i o zaměstnance vykonávající práci na místech s vysokým rizikem ohrožení zdraví. Jedná se o horníky, svářeče nebo obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu.

Tím však seznam rizikových zaměstnání nekončí. Spadají do něj ještě specializované zdravotní sestry, kamnáři, pracovníci v lesnictví nebo skláři, jak uvádí SeznamZpravy. Zkrátka se jedná o profese, při jejichž vykonávání nelze zamezit vlivu rizik ochrannými pomůckami. Okruh se může v budoucnu rozšířit dalším nařízením vlády. V tuto chvíli se předpokládá, že návrh by měl být účinný od ledna roku 2025.

Velká část českých důchodců se o letošním navýšení důchodů vůbec nemusí dozvědět

senioři
Fotografie: Freepik

Vyšší příjmy pro pracující důchodce

Důchodová reforma také přináší výhody pro pracující důchodce. Trvalé zvyšování důchodů o zanedbatelné částky bude nahrazeno možností využít slevu 6,5 % ze sazby sociálního pojištění na straně zaměstnance, jak uvádí MPSV, což v praxi znamená, že se jejich příjem zvýší. Nebudou tak muset odvádět plné důchodové pojištění.

Mohli by si tak každý měsíc přilepšit o 1 500 – 2 000 korun, záleží na výši jejich příjmu ze zaměstnání. Rozhodně se pro pracující důchodce bude jednat o zlepšení finanční situace, stejně tak o dobrou motivaci, proč být stále aktivní na trhu práce. Pokud i vy potřebujete zlepšit svou finanční situaci, zkuste využít některé z příspěvků státní sociální podpory, o nichž jsme psali na SvětěKreativity.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*