Dvojčata patří mezi světové unikáty. Takový případ se vyskytne pouze jeden na 50 milionů porodů

Fotografie: Depositphotos

Když se narodí dvojčata, je to pro rodiče dvojnásobná radost v jednom dni. Těmto rodičům se však stalo, že si museli na narození druhého miminka počkat několik týdnů.

Maxim a Liya jsou dnes spokojená a zdravá dvojčata. Jejich příchod na svět byl však velmi dramatický a světově naprosto ojedinělý. Jejich maminka Liliya Konovalová se již během prvního těhotenství od lékařů dozvěděla, že má dvě dělohy. Jedná se o abnormalitu, bez níž by tato vzácná situace nikdy nemohla nastat. Běžná dvojčata totiž sdílí jednu dělohu společně a pokud se jedno z nich rozhodne přijít na svět, musí ho během několika minut následovat i jeho sourozenec, jinak by nepřežil.

Chlapeček na svět nespěchal

Při druhém těhotenství s dvojčaty tato anomálie zamotala hlavu i samotným zdravotníkům, protože každé dvojče se vyvíjelo ve své vlastní děloze. Malá Liya se narodila předčasně 24. května, když jí bylo pouhých 25 týdnů. Vážila jen 850 gramů a první týdny života strávila na jednotce intenzivní péče v inkubátoru. Maximovi se naopak u maminky v bříšku líbilo, a tak si počkal ještě dalších jedenáct týdnů, než se rozhodl napodobit svou sestřičku. V jeho rodném listě je tak uvedené datum narození 9. srpna.

Fotografie: Depositphotos

Devětadvacetiletá maminka zůstala od brzkého porodu dcery v nemocnici. Docházela za ní na jednotku intenzivní péče a trpělivě čekala, kdy se rozhodne narodit její chlapeček. Situaci v nemocnici sama okomentovala: „Byla jsem šokovaná tím, v jaké nezvyklé situaci jsem se ocitla. Tolik jsem se bála o život předčasně narozené dcery. Ale naši lékaři byli skvělí. Podařil se jim zázrak a ukázali se jako skuteční profesionálové.“

Vzácnost i pro lékaře

Sami lékaři byli napjatí. Přestože pečlivě sledovali těhotenství jako rizikové od samého začátku, s předčasným narozením holčičky se nedalo nic dělat. Naštěstí si však brzy mohli oddechnout. Liya totiž přibývala rychle na váze a když se za několik týdnů narodil bez komplikací i Maxim, vážila už více než on. Pyšná maminka si tak mohla z porodnice odnést dvojnásobnou radost s příběhem, který sledoval celý svět.

I pro lékaře bylo fascinující být u takové raritní události, se kterou se nejspíš již nikdy v životě nesetkají. Podle kazachstánského ministerstva zdravotnictví se totiž takový případ vyskytne pouze jeden na 50 milionů porodů a v zemi jde vůbec o první v historii. I pokud už tato událost nastane, je ještě velmi vzácné, aby byl mezi dvojčaty tak velký věkový rozdíl. Liya s Maximem tedy dost možná drží celosvětový rekord.

Zdroj: Newsitamea