Elektrickou koloběžkou do práce? Poradíme vám s výběrem

Fotografie: Pexels

Popularita elektrických koloběžek nestále roste. A to nejenom v rámci přepravy ve městě, ale i na dopravení se do práce. Chcete si ji koupit také? Poradíme vám.

Zaujímáte se o ekologické způsoby přepravy? Využívání elektrické koloběžky je jedním z nich. I když ji není možné využívat celoročně, v teplých měsících skvěle nahradí auto či jiný dopravní prostředek. S jejím výběrem vám poradí náš malý průvodce.

Déle nečekejte a využijte Okay slevové kupóny, se kterými ušetříte nejenom na elektrické koloběžce.

Typ elektrické koloběžky

Na přepravu po městě, do práce či na nákup jsou vhodnější městské e-koloběžky. Charakterizuje je poměrně nízká hmotnost a jednoduché skládání. Tyto modely mají i menší kolečka, co znamená i snadnější ovládání.

Výkon motoru

Je samozřejmé, že čím je výkon motoru vyšší, o to vyšší rychlostí je možné s elektrickou koloběžkou ujít. Při výběru zohledněte zejména své schopnosti a terén. Pro středně zkušené uživatelé je do města postačující elektrická koloběžka s výkonem motoru do 350 W.

Kromě nákupu elektrické koloběžky se zaměřte i na potřebné příslušenství. Chcete za něj zaplatit méně? Využijte tento slevový kód.

Fotografie: Unsplash

Délka dojezdu na jedno nabití

Pokud chcete využívat elektrickou koloběžku na přesun do a z práce, údaj o jejím dojezdu si určitě všímejte. Usnadní vám to nejedno ráno i odpoledne a nepřekvapí vás nečekané dobíjení, když budete muset pospíchat. Dojezd elektrických koloběžek se pohybuje od 10 do 40 kilometrů, dražší modely mohou mít dojezd až 90 km.

Jezděte pomaleji a pokud je to možné, hlavně na rovinatém terénu. Ušetříte tak více baterie než rychlou jízdou v kopcovatém terénu. Noste s sebou co nejméně věcí, vyhněte se mokré vozovce a ježdění ve větrném počasí.

Konstrukce

Většina elektrických koloběžek je vyrobená z pevného, no zároveň lehkého duralu – slitiny hliníku s mědí a hořčíkem. Pro koloběžku z tohoto materiálu se rozhodněte, pokud s ní budete často manipulovat, jestli už přenášet nebo pravidelně skládat.

Pevnější a bezpečnější elektrické koloběžky se vyrábí z ocele. Patří mezi častěji doporučované právě díky jejich větší odolnosti. Nevýhodou koloběžky z ocele je její vyšší hmotnost, kvůli které může být její pravidelné přenášení méně komfortní.

Brzdný systém

Rychlé, bezpečné a komfortní brždění zabezpečují kotoučové brzdy. Teno brzdní systém je namontovaný na většině elektrických koloběžek. Koloběžky, které mají jenom minimální výkon, často disponují jenom jednou zadní brzdou.

Fotografie: Unsplash

Funkce elektrické koloběžky

Technologie se neustále vyvíjejí, co se odráží i na doplňkových funkcích elektrické koloběžky. Pokud chcete něco navíc, všímejte si jestli:

  • je možné propojit ji s mobilním telefonem – na dálku můžete koloběžku prostřednictvím mobilní aplikace ovládat, například sledovat počet naježděných kilometrů, zapnout světla nebo ji zamnout a odemknout,
  • disponuje technologii rekuperace – energii z brzd opětovně vrací zpátky do baterie. To vám může pomoci ušetřit energii na několik kilometrů navíc,
  • je vybavená tempomatem – tuto možnost zřejmě nevyužijete u každé jízdy, no u delších trasách ji určitě oceníte.

Můžeme předpokládat, že elektrické koloběžky budou patřit k pořád častěji využívaným dopravním prostředkům. O to důležitější je zdůraznit bezpečnou jízdu, kterou neohrozte sebe ani ostatních účastníků provozu.

Sponzorovaný článek

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]