Existuje několik důvodů, proč kočka olizuje svého majitele. V některých případech to může být důvod k obavám

Fotografie: Freepik

Kočka je nádherné, mazlivé a přítulné zvíře, které má doma mnoho lidí po celém světě. Tento úžasný druh zvířete má své specifické chování, kterým se vyjadřuje. Zjistěte, co pro ně znamená olizování.

Kočka je úžasné zvíře, které se někdy chová tajemně, vzpurně a jindy mazlivě. Pravděpodobně každý majitel kočky si toho všiml. Mnoho lidí olizování rukou a obličeje nevěnuje příliš velkou pozornost, ale odborníci se domnívají, že kočky olizující ruce a obličej mohou projevovat péči o matku.

Fotografie: Freepik

Maminky z kočičí říše olizují novorozená koťata. Tento instinkt primárně souvisí s touhou eliminovat vůni mladých, aby je nenašel nějaký dravec. Dospělá zvířata se také často olizují, aby si vyčistily srst. Je to pro ně velmi zvláštní rituál. Na rozdíl od psů, kteří svého majitele bezpodmínečně milují a dávají to jasně najevo, je chování domácích koček někdy obtížné pochopit.

Existuje důvod, proč kočka olizuje svého majitele

Pokud majitel miluje svého domácího mazlíčka a prokáže mu dobrou péči, domácí zvíře mu to jistě oplatí. Pouhým olizováním projevuje svou vděčnost. Možná něco požaduje, chce si hrát nebo má jen hlad. Lízáním majitele zpravidla ukazují své emoce, avšak v některých případech mohou takové činnosti naznačovat důvod k obavám. Podívejme se na to.

Fotografie: Freepik

Lidský pach a ochrana majitele

Často tato vrnící stvoření olizují svého majitele, když voní „lahodně“ a chtějí jíst. Stává se to, když na vašich rukách zůstane vůně masa nebo ryb, kterým kočky jednoduše nedokážou odolat. A pokud je aroma příliš štiplavé, zvíře se ho instinktivně pokusí zbavit jazykem, aby neprozradilo místo dalším nebezpečným predátorům.

Pokud se člověk probudí každý den ve stejnou dobu, je nepravděpodobné, že by v den volna spal déle, protože kočka začne svého majitele „umývat“ a tahat ho z postele co nejdříve. U těchto zvířat lízání slouží jako druh komunikačního jazyka i jako projev soucitu a lásky.

Neměli byste jí proto nadávat, pokud vás o víkendu vzbudí mnohem dříve, než jste měli v plánu. Mazlíček vás jednoduše miluje a bude vám to dávat najevo mnoha různými způsoby, včetně včasného vstávání.

Fotografie: Freepik

Nemoci

Příčinou neustálého olizování koček mohou být také zdravotní problémy. Když se zvíře neustále olizuje, měli byste zkontrolovat, jestli nemá nějaké kožní onemocnění.

Příčiny mohou sahat od parazitů (například blech) po alergické reakce, lupy a další nemoci. Pokud existuje sebemenší podezření, musíte okamžitě ukázat zvíře veterináři, který zvolí vhodnou léčbu.

Zdroj: PetMD

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]