Hadrové panenky – hračky našich babiček

Hadrové panenky jsou věrnými společnicemi již pěknou řádku let. Již naše babičky ještě jako úplně malé holčičky vlastnily alespoň jednu takovou panenku, jenž svou měkkostí lákala k pohlazení. Dávnější doba se s tou dnešní absolutně nedá srovnávat – dnes mají děti tolik hraček, že si s drtivou většinou z nich stejně ani nehrají, jednoduše proto, že jich mají tolik, že je všechny nestíhají. Dříve byly děti vděčné alespoň za jednu hračku, která se okamžitě stala jejich kamarádem. U holčiček to byly právě ony hadrové panenky, se kterými si hrály tak dlouho a věrně, dokud z nich vůbec nic nezbylo. A kouzlo hadrových panenek obdivujeme i dnes. 

Historie hadrových panenek

Klasické textilní panenky patřily mezi ty nejoblíbenější. Byla to právě jejich jednoduchost a především příjemná měkkost, která se pro ně stala typickým znamením, jenž je doprovází dodnes. Hadrové panenky se šily především na venkově, k jejich výrobě přispívaly jak maminky tak i děti. Pokud se doma našel kousek plátna nebo alespoň šátek, po jehož stočení vznikl základ tzv. uzlové panenky. Pytlové tělíčko panenek bylo vycpáno, očička či ústa byla namalována nebo vyšita a často byly panenky oblékány do místních krojů, přičemž nesměla chybět výbava, kterou každá žena nosila – spodnička, suknice, košile, zástěra a šátek.

Co panenka – to originál

Mluvíme-li o ručně šitých hadrových panenkách, musíme ocenit především nelehkou práci, která předcházela finálnímu produktu, se kterým se běžně setkáváme v obchodech. Ručně vyrobené hadrové panenky dokážou okouzlit pečlivostí práce, oblečky, malovanými či vyšívanými obličejíčky, barevností a celkovým stylem.

Waldorfská panenka

Waldorfské panenky se vyrábí pouze z přírodních materiálů a zároveň v souladu s waldorfskouHadrové panenky pedagogikou. Tělo panenky je z bavlněného úpletu, které je vyplněno ovčí vlnou. Oči a ústa bývají vyšita bavlnkou. Oblečení panenek se dá kombinovat různými způsoby.

Panenky se i po tolika letech těší velice příznivé oblibě. Děti si s nimi rády hrají, protože jsou měkké a vzbuzují pocit živé bytosti. Hadrové panenky nabízí opravdu pestrou škálu výrobků. Vybírat můžete mezi nejrůznějšími velikostmi, můžete se rozhodnout, zda chcete panenku či panáčka, jakou bude mít barvu vlásků i oblečení.

Hadrové panenky jsou zkrátka nesmrtelné. 

Obrázek: ellajames.co.uk, pinterest.com

Veškerý volný čas jsem trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo mým největším koníčkem, který ... [Více o autorovi]