Toxické matky mohou na svých dětech napáchat nenávratné škody a zanechat neviditelné jizvy

Fotografie: Getty Images

Své rodiče si nevybíráme. Bohužel však stále platí, že toxické matky nám mohou předat hodně špatných návyků a zahrnout nás do svých toxických pavučin, ze kterých se budeme léta dostávat ven. Nejvíce toxické mohou být právě tyto typy matek, které si to často ani neuvědomují.

Kontrolorka

Tento typ matky vynakládá veškeré úsilí, aby zajistila, že život jejího dítěte je bezpečný a organizovaný. Jenže často to zachází do extrémů. Ve snaze vás uchránit vám ani nedovoluje normálně žít. Tento přístup má silný dopad na vaši sebeúctu a sebevědomí a může způsobit, že si nikdy nebudete věřit.

Fotografie: Getty Images

Invazivní matka

Tato toxická matka chce vědět úplně všechno. Naprosto nesnáší tajemství a pokud nemá přehled o tom, jaké ponožky zrovna dnes máte na sobě, je to špatně. Pro ni nejste v pozici, kdy byste se mohli samostatně rozhodovat – a nezáleží, zda je vám 5, nebo 25. Tímto způsobem se vám snaží vyjadřovat lásku, ale někdy je lepší tento přístup razantně odmítnout.

Nedbalá matka

Jde o typ matky, které se o vás nezajímá. Rodič, který je takto emočně odtažitý, zanechává na dítěti hluboké psychologické jizvy, protože mu vštěpuje myšlenku, že si nezaslouží být milován.

Fotografie: Getty Images

Ambiciózní matka

Pro tohoto rodiče nejste nic jiného než jeho mladší verze, která může dokázat to, co ona sama nestihla. Bude po vás žádat, abyste plnili její sny, i když se zcela rozchází s tím, co chcete vy.

Agresivní matka

Od velmi mladého věku musíte snášet nálady, záchvaty vzteku a zuřivosti a přijímat je jako něco normálního. Tento typ týrání je nepřijatelný a nesmí být tolerován. Může dítě trvale poškodit a způsobit mu vážné psychické potíže, které se jen těžko v dospělosti odstraňují.

Fotografie: Freepik

Narcistická matka

Tato matka si vzala do hlavy, že je pro ni její vlastní dítě konkurencí. Stále se vás bude snažit přerušit, když mluvíte, a shazovat, kdykoliv se vám podaří něco dobrého. Nebude si vás vážit ani vidět úspěchy, které máte.

Závislá matka

Tato matka na vás upne veškerou pozornost a pokud se z ní budete chtít vymanit vrátí vám to emočním vydíráním. Neumí být sama a bojí se toho, že ji opustíte. Tento toxický rodičovský profil ale vyvolává pocit emocionální nejistoty, protože se cítíte zodpovědní za špatné pocity vaší matky.

Od těchto typů matek je třeba se v dospělosti radikálně oddělit až do té doby, než se vám podaří vyřešit svá zranění z minulosti.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]