5letá holčička rozbila svoje prasátko. Nekoupila si však nic pro sebe, ale zaplatila spolužákům školní svačinu

házení peněz do prasátka
Fotografie: Freepik

Holčička s dobrým srdcem chtěla jen pomoci své nejlepší kamarádce. Nakonec stála u zrodu velké změny, která se dotkla celé školy.

Sunshine Oelfke, z amerického Michiganu, si dlouho střádala peníze do svého prasátka. V plánu měla si za peníze koupit své oblíbené věci. Nakonec celé její úspory putovaly úplně na jinou věc. Její dojemné gesto, kterým zahanbila mnoho dospělých, nezůstalo bez odezvy. Na začátku stálo pár drobných v prasátku, na konci statisíce, pro celou školu.

Peníze z prasátka si dala do tašky

Babička, se kterou pětiletá Sunshine bydlí, byla jednoho dne překvapená, když uviděla svou vnučku, jak počítá peníze ze svého prasátka, a pak si je dává do školní tašky. Přemýšlela, na co je asi do školy bere. „Kam si bereš ty peníze?” zeptala se jí. „Ty jsou pro Laylu na školní mléko. Její máma na to totiž nemá peníze, ale já ano,” odpověděla Sunshine s naprostou samozřejmostí.

Toto nezištné gesto babičku dojalo. Nabídla se tedy, že jí pomůže peníze předat paní učitelce, aby se za ně mohla koupit svačina pro její kamarádku Laylu. Paní učitelka si peníze převzala a spočítala, že Layle pokryjí školní mléko na celé tři měsíce. Co však šokovalo babičku, když s paní učitelkou zapředla hovor, bylo zjištění, že si školní mléko nekupuje celá polovina třídy.

Babiččino video se začalo rychle šířit

Nikdy jí nenapadlo, že tolika dětem rodiče nemohou zaplatit školní mléko a jak se asi cítí děti, které mléko nedostanou, zatímco ostatní ano. Babička malé Sunshine natočila video ještě v autě před školou. Popsala, co ten den s vnučkou udělaly a co se dozvěděla od třídní učitelky. Sama však nečekala, jaký dosah bude její zpověď mít.

Video se začalo raketové šířit po Facebooku a lidé se začali ozývat, že by rádi dětem na mléko přispěli. Babička Sunshine tak založila sbírku na GoFundMe, kde se velmi rychle vybralo téměř 200 000 Kč. Tato částka stačila na pokrytí školního mléka pro všechny děti až do konce školního roku. Za pár dní tak Sunshine babičce hrdě hlásila, že dnes měly školní mléko úplně všechny děti.

Měla z toho velkou radost, ale ve svém věku si ještě plně neuvědomovala, jaký dosah její konání nakonec mělo. Brala to jako samozřejmost. Malá Sunshine se tak stala dalším příkladem, že i malý vhozený kamínek, dokáže na vodě vytvořit velké kruhy, které mají obrovský dosah. Podařilo se také do širšího povědomí dostat zprávu o tomto problému, který se zdaleka netýká jen dětí z její třídy.

Zdroj: Virali

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]