Jak oživit uvadající růže

Už se vám určitě mnohokrát stalo, že jste dostali od milované osoby růže a přes veškerou vaši snahu se jim nevedlo dobře. Přesně tohle byl i můj případ a nepomohlo hnojivo, ani výměna vody za čerstvou. Jejich svěšené hlavičky dávaly jasně najevo, že něco není úplně v pořádku. Pravděpodobně si už z prodejny přinesly sebou nějakou nákazu, ale já se nehodlala vzdát jen tak bez boje.

Jednou z možností bylo, že růže usuším a uchovám v tomto stavu. Ale přeci jen čerstvé krásně rozkvetlé růžičky mají své nezaměnitelné kouzlo. Dostala jsem tip, jak naložit s takto uvadajícími růžemi a dnes se s vámi o něj podělím. Kytky se skutečně zmátožily a zdobili náš stůl i následující dny.

Tip na oživení uvadajících růží

Konce stonků se snažte seříznout šikmě. Určitě si k tomu nemusíte brát úhloměr, ale řez by měl být veden pod úhlem cca 40 stupňů.

Následně vložte růže do nádoby a zalijte horkou vodou zhruba do výšky 6 cm. Pokud by pára ohrožovala listy a květy, můžete je zabalit do novin nebo jiného papíru. Konce stonků nechejte ponořené dvě minuty a poté ihned vložte do předem připravené vázy se studenou vodou. Horká voda způsobí, že se vytlačí vzduch ze stonků a umožní tak nasátí studené a čerstvé vody. Pravděpodobně proto nezabíralo ani přibalené hnojivo, které nemohlo růže vyživit. Navíc horká voda zničí baktérie a stonky dezinfikuje.

Tento postup můžete aplikovat rovněž u šeříků, rododendronu či kalinu. Pokud mají rostlinky dřevnatý stonek, odstraňte nejdříve ve spodní části stonku do výše 6cm kůru. Tuto část také podélně rozřízněte. Následně postupujte stejně a kytky vám za to poděkují svým čerstvým a krásným vzhledem.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net