Jak pečovat o vánoční kaktus tak, aby kvetl a dělal vám radost

Právě nyní je kvetoucí vánoční kaktus ozdobou spousta domácností. Možná už jej máte doma od loňska, možná jste ho dostali právě teď a nemáte s jeho pěstováním žádné zkušenosti. Jak o něj pečovat tak, aby kvetl i příští rok? To vám prozradíme v dnešním příspěvku.

Okno na sever

Teplota vzduchu a umístění rostliny hraje při jeho pěstování klíčovou roli. Vánoční kaktus nemá rád přílišné světlo a mnohem lépe uděláte, když jej umístíte do polostínu. Ideální je okno na sever, ale klidně ho můžete orientovat i na východ, pouze musíte stáhnout žaluzie či jiným způsobem vytvořit rostlině polostín. Také by nebylo dobře, aby byl v úplném stínu.

Vhodná teplota

Pokud váš kaktus nekvete, může to být způsobeno nevhodnou teplotou v místnosti. Vánoční kaktus je velmi citlivý na teplotní podmínky. Ačkoliv roste i při vyšších teplotách (22 stupňů), ale nekvete. Chcete-li jej přimět kvést, musíte ho umístit do prostor, kde teplota nepřekročí 15 stupňů.

Zálivka

Kořeny vánočního kaktusu jsou velice choulostivé na přemokření, tudíž nezalévejte kaktus často a vydatně. V době kvetení zalévejte kaktus jednou týdně a ujistěte se, že zemina není úplně suchá, ale ani úplně mokrá. Všeho moc škodí – jak hodně sucha, tak hodně zálivky. Na zálivku i rosení používejte odstátou vodu.

Ovzduší

Stává se, že rostlince vyraší poupata, ale ty vzápětí opadnou. Je to proto, že je v místnosti patrně hodně suchý vzduch. Buď umístěte poblíž odpařovač na vodu anebo misku s vodou, případně začněte kaktus pravidelně rosit. Když rostlina odkvete, omezte radikálně zálivku a začněte pravidelně zalévat zase až v době, kdy se na něm objeví první poupata.

Prospěje mu letnění

Kaktusu prospívá, když ho v létě vynesete na zahradu (ale ne na přímé slunce), případně na balkon, terasu, za okno (opět pamatujte na polostín). Čerstvý vzduch mu rozhodně prospívá. Mezi říjnem a lednem se vám pak za toto „venčení“ odmění tím, že nasadí poupata.

Obrázek: pixabay