Pěstování vánočního kaktusu je snadné. Stačí se vyvarovat několika základních chyb

Vánoční kaktus je lidové pojmenování rostliny, která nese velmi poetický název, a to schlumbergera. Vánoční se mu říká proto, že kvete hlavně na Vánoce. Druhů této květiny je celá řada. Vánoční kaktus snese spíš chladnější prostředí, jelikož původně roste v horských úsecích. Nejvíce těchto pestře kvetoucích rostlin lze spatřit ve volné přírodě například v Brazílii. Druhy, které lze pěstovat, jako pokojové květiny si mnozí lidé zamilovali. Vánoční kaktus potěší krásně zbarvenými květy. Nejčastějšími odstíny jsou bílá, růžová, červená, žlutá, nebo i fialová.

Základní tipy, jak pěstovat vánoční kaktus

Aby vás vánoční kaktus skutečně prospíval a krásně kvetl, je zapotřebí se držet základních pravidel ohledně jeho pěstování:

  • Vyberte vhodné místo k pěstování: určitě se nehodí umístit vánoční kaktus na přímé slunce, to by jej mohlo zahubit. Vyhýbejte se tedy parapetům orientovaným na jižní stranu. Dokonale se bude rostlině dařit například v místech orientovaných na sever. Ideální teplota prostředí, v kterém rostlinu pěstujete je kolem 15 stupňů Celsia.
  • Zvolte substrát pro kaktusy: vánoční kaktus je potřeba sázet do půdy, která obsahuje i písek. V zahradnictví zakoupíte speciální substráty na kaktusy, které jsou pro tuto rostlinu ideální volbou. Období přesazování vánočního kaktusu je vhodné koncem února, až odkvete.
  • Myslete na pravidelnou zálivku a přístup ke vzduchu: vánoční kaktus je dobré zalévat každý den. Také se doporučuje jej v letních měsících přemístit na balkon, nebo terasu, jelikož potřebuje i dostatek čerstvého vzduchu, aby dobře rostl.
  • Vánoční kaktus občas i kropte: až objevíte první krásné květy u vánočního kaktusu, můžete jej pomocí rozprašovače i kropit. Květy byste ale neměli namočit příliš.

Vánoční kaktus můžete i přihnojovat

Vánoční kaktus hnojte pouze ve vegetačním období. Vhodné je přidávat hnojivo na jaře, a to v rozmezí měsíců duben až květen. Frekvence hnojení by měla být tak jednou do měsíce. Vyhněte se rozhodně hnojivům s přídavkem vápníku. Ten totiž vánoční kaktus může zahubit. Všeobecně se ale vánočnímu kaktusu bude dařit i bez jakýchkoliv zásahů. Je to květina poměrně odolná.

Rady na závěr

V období květu potřebuje rostlina klid. Ideální je vánoční kaktus umístit na chladné místo až do konce března. Počátkem dubna pak dejte rostlinu opět na obvyklé místo, jelikož začíná její vegetační období.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]