Bolševník velkolepý: Jedovatá rostlina, která může způsobit slepotu i vážné popáleniny

Odpočinková procházka přírodou je bezesporu skvělý způsob, jak vypnout a načerpat novou energii. Ovšem někdy je potřeba být v přírodě opatrný. Existují totiž rostliny, ke kterým lákavě natáhneme ruku a chceme si přivonět nebo dokonce ochutnat nějaké ty dary přírody. To však není dobrý nápad, pokud neznáte rostliny. Některé z nich mohou být nebezpečné. Jednou z takových rostlin je i Bolševník velkolepý.

Dotýkání se jeho mízy může vést až k popáleninám třetího stupně a dokonce způsobit trvalou ztrátu zraku. Je to impozantní rostlina dorůstající výšky až pěti metrů. Vyskytuje se v mnoha zemích severní polokoule, včetně České republiky. Veden je jako invazivní (nebezpečný) druh, který je schopen nejen u člověka způsobit těžké podráždění kůže, vyrážky a puchýře, ale je schopen ničit původní ekosystém. Z toho důvodu se proti této rostlině aplikuje jeho mechanické odstranění/zničení a postřiky.

I když rostlina vypadá krásně, může z ní vytékat nebezpečná míza, která způsobuje bolestivé puchýře. Když si navíc protřete oči, může to vést k trvalé ztrátě zraku.

Jak se zachovat při potřísnění touto mízou?

Pokud se míza této rosliny dostane na vaší kůži, rychle si umyjte pokožku ve studené vodě a pak se vyhněte slunečnímu světlu. Pokud se nemůžete dostat do stínu, natřete opalovací krém na postižené místo a použijte specializovaný obklad z lékárny s octanem hlinitým. To může zmírnit bolest. Pokud se míza dostane do kontaktu s očima, ihned je vypláchněte rovněž studenou vodou a pak si nasaďte sluneční brýle. Chemikálie obsažená v míze reaguje na světlo, proto je vhodné nevystavovat se slunci, ale vyhledat stín. Pokud tedy v při procházce narazíte na tuto rostlinu, nesahejte na ní.

Obrázky: viraltales