Neskutečný pomocník při pěstování rostlin a zároveň účinný zabiják plevele. To všechno překvapivě zvládne obyčejný ocet

Fotografie: Depositphotos

Bílý ocet je používaný nejen k údržbě domu a také na prádlo. Využít ho lze také na zahradě a to hned několika způsoby.

Dokáže si poradit se škůdci a také podporuje kvetení. Dokáže bojovat také s plevelem. To je jen malý výčet toho, jak může klasický bílý ocet pomoci na zahradě. Je tedy skvělým parťákem nejen pro úklid domácnosti nebo zachování barev při praní prádla. Zahradníci mají vždy alespoň jednu láhev k dispozici na své zahradě, aby dokázali bojovat proti hmyzu a mravencům.

Je to insekticid

Bílý ocet je přírodní insekticid, který je účinnou zbraní proti škůdcům, které pustoší vaše rostliny. Skvěle si poradí se mšicemi i slimáky. Stačí smíchat bílý ocet se třemi díly vody a lžičkou přípravku na mytí nádobí. Poté nastříkejte rostliny. Mšice budou za chvíli pryč. Podobně se dá bojovat také proti mravencům, těm postačí i silná vůně octa a raději dobrovolně změní směr svojí cesty.

Ocet je také přírodní fungicid, který můžete použít při léčbě rostlin napadených plísní nebo houbou. Stačí smíchat dvě lžičky octa s nálevem s heřmánku a nastříkat rostliny. Nemusíte se bát. Plísní se zbavíte a vaše rostliny budou v bezpečí. Navíc bude vše ekologické a šetrné k životnímu prostředí. Bílý ocet je účinný také k plašení koček, psů, králíků nebo dokonce hlodavců díky svému silnému zápachu.

Pomůže s kvetením

Některé rostliny potřebují proto, aby kvetly, kyselou půdu. Jedná se například o rododendrony, hortensie a gardénie. Pokud máte zásaditou půdu, zalévejte ji roztokem 4 litrů vody a 250 mililitrů bílého octa. Vytvoříte tak skvělé podmínky pro kvetení kyselomilných květin a budete odměněni. Ocet vám může pomoci také s odstraněním plevele. I to je důležité pro získání krásného květu.

Fotografie: Pexels

Plevel stříkejte octem zejména za slunečných dní. Tak tyto plevele skvěle spálíte. Dávejte však pozor, abyste nepostříkali také rostliny, které si chcete ponechat. Ocet vám pomůže také ve chvíli, kdy chcete prodloužit životnost řezaných květin. Stačí smíchat dvě lžíce bílého octa se lžičkou cukru a tuto směs nalít do vody ve váze. Díky octu se navíc nestane, že by se na váze objevili bílé skvrny.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]