Jak se na silnici vyhnout střetu se zvěří, a jak v případě takové nehody postupovat

Fotografie: Policie ČR

Během roku jezdí lidé z práce a do práce v jiných časech, a tedy i za jiných světelných podmínek. Zvířata ovšem hodinky nenosí a jíst či pít chodí denně prakticky stejně.

Odpověď, jak se srážce se zvěří snadno vyhnout, bohužel neexistuje. Na místě je v první řadě velká opatrnost, hlavně na krizových úsecích – tedy v blízkosti lesa. Jakmile navíc uvidíte jediný kousek, pravděpodobně je jich kolem víc. Ani opatrná jízda vás však před skokem srnky před vozidlo neuchrání. Dle statistik je nejvyšší riziko 2 hodiny po západu slunce a 1 hodinu před jeho východem. Nejhorší čas je pak kolem 10. hodiny večerní.

Jezdit, či nejezdit, to je otázka

Je tedy možné vyhýbat se jízdě v tuto dobu, nejde se na to však spolehnout. Pro většinu případů stačí jednoduše doufat, že se vám takový problém vyhne. Jezdíte-li ovšem takovými úseky pravidelně, rozhodně se proti srážce pojistěte. Průměrná výše škody při kolizi se zvěří je 40 000 Kč, v našich podmínkách tak rozhodně dává smysl. Další klíčovou otázkou je správný postup v případě, že tato srážka už opravdu nastane. I tady se často chybuje.

Jak se zachovat při srážce se zvěří

Ani tady bohužel není univerzální rada. Nejde-li již střetu zabránit, prudce zabrzděte a držte volant ve směru jízdy. Jakmile se budete snažit strhnout auto na bok, můžete velmi snadno vrazit ještě do stromu nebo dalšího vozidla. A náraz do srnky obvykle není pro auto tak likvidační jako protijedoucí vozidlo v rychlosti 80 km/h. Zvířata se – opět bohužel – chovají při střetu různě, což nelze předvídat. Utečou, ztuhnou, zůstanou zraněná ležet.

Případně jsou agresivní. Vždy tedy vycházejte z konkrétní situace.

  • Zapněte výstražný trojúhelník a světla vozu.
  • Zavolejte pomoc. Určitě záchrannou službu (při jakémkoli zranění) a policii, která se postará o zbývající záležitosti.
  • V žádném případě ale se zraněnou zvěří nijak nemanipulujte. Neuklízejte zvíře ze silnice a už vůbec ho neodvážejte pryč.
jelen na cestě
Fotografie: Pixabay

Redukce díky pachovým ohradníkům

V místech častých střetů zvěře a řidičů už se naštěstí postupně montují nové druhy zábran. Patří sem i pachové ohradníky, které nesou vůni predátorů. Podle statistik dosahují účinnosti až 80 %. Například na území Vysočiny už tato technologie pokryla více než 100 km místních silnic. Přejeme tedy hlavně klidnou cestu bez jakýchkoli střetů. A v případě problémů jasnou hlavu a aby se na vás zvíře nevrhlo.

Zdroj: DrivingTests, Farmersalmanac

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*