Praní je činnost, které se nevyhne snad každá žena v domácnosti. Patří k základním úkolům každé správné a svědomité hospodyňky. Žena – nebo spíše dívka – která s praním začíná, považuje tuhle činnost za velice složitou. Najednou musí dávat pozor, aby nevyprala bílé prádlo s barevným, musí se naučit orientovat v čudlících na pračce a zároveň je nezbytné, aby se naučila ovládat celkový systém.
Další starost představuje i správný výběr pracího prášku nebo ideální množství zvolené aviváže. Zato ženy, které se s pračkou a špinavým prádlem setkávají již pěknou řádku let, považují tuto nutnost za velice nudnou, nezajímavou, otravnou, leč potřebnou. Tak či onak – existují nějaké fígle, jenž dokáží praní ulehčit?
Co na tom je? Stačí hodit prádlo do pračky, přidat prášek – a je to!
Ačkoli spousta žen vidí praní právě tímto způsobem, věřte, že jde i o něco jiného, mnohdy mnohem složitějšího. I v tomto – na první pohled jednoduchém – procesu se dá „nasekat“ spousta chyb, jenž mohou být v některých případech – bohužel – i nevratné. Ještě než se pustíte do samotného praní, musíte projít základním procesem, jenž je pro tuto činnost nezbytný – roztřídit prádlo, zvolit správnou teplotu, vybrat vhodný prací prostředek. Tyto úkony značně ovlivňují celý výsledek. Chcete znát řadu užitečných pravidel, díky kterým na praní nebudete hledět jen jako na nudný a povinný úkol?
- Prádlo je nutné roztřídit podle barev – bílé, černé a barevné. Máte-li hodně červeného prádla, vyplatí se prát ho zvlášť.
- Naplňte pračku dostatečným množstvím prádla – má-li vaše pračka obsah 5kg, vložte do ní hromádku prádla o váze 5kg. Nemá cenu rvát tam více prádla, akorát byste tím svou pračku zbytečně zatížila nehledě na fakt, že by se ani nemuselo pořádně vyprat. Naopak, dáte-li do pračky zbytečně malé množství prádla, nejenže se nevypere, ale zároveň budete plýtvat vodou i pracím prostředkem.
- I několikabarevné prádlo se třídí – řešíte-li otázku, kam s oblečením, jenž má více barev, stačí ho třídit a prát podle dominantní barvy. Věci s potiskem perte vždy naruby a na menší teplotu – předejdete tak zničení potisku a znehodnocení oblečení.
- Univerzální prášek – pokud preferujete koupi univerzálního prášku, stejně dbejte pozornost na to, zda je určený pro bílé a stálobarevné prádlo nebo na prádlo tmavé. Zastáváte-li názor, že záměnou nic nepokazíte, ošklivě se pletete – prášky určené pro bílé prádlo obsahují rozjasňovače a bělidla, jenž tmavým odstínům příliš nepřilepší.
- Třídění podle materiálu – dělejte si hromádky, ve kterých od sebe oddělíte sportovní oblečení, spodní prádlo, ale i prádlo z vlny a syntetických materiálů.
- Hodně zašpiněné prádlo – máte-li problém s oblečením, jenž je opravdu hodně špinavé, namočte ho. Výrazně tak usnadníte následné praní. Není třeba dávat více pracího prášku ani zvyšovat teplotu praní.
- Doporučené dávkování – budete-li svou pračku a především prádlo v ní obdarovávat příliš velkými dávkami pracího prášku, ne že byste mu tak tím mohli ublížit. Jediné, čemu ublížíte, bude vaše peněženka, která bude jen tiše plakat, pokud budete chodit třikrát týdně pro nový prací prostředek.
- Prášek do přihrádky nebo do bubnu – možná si lámete hlavu nad otázkou, kam dávkovat prací prostředek. Klasické prací prostředky i aviváže se dávkují do přihrádek, ovšem pokud vaše pračka nedisponuje místem pro dávkování aviváže, nebojte se ji nalít do bubnu – nic tím nepokazíte.
Ačkoli se praní opravdu nedá považovat za zajímavou a příjemnou činnost, bohužel je pro náš život velice nutné. Každou ženu jednou jistě čeká čas, kdy se k pračce a především k praní bude muset postavit čelem a s jistou dávkou odhodlání tento úkol převzít na svá bedra.
Obrázek: FreeDigitalPhotos