Zabiják jménem trombóza. Zdravotní problém, který stojí ročně spousty životů. Odhalit příznaky je přitom snadné

Fotografie: Freepik

Trombóza se může projevit při poruše krevní srážlivosti. Krevní sraženina blokuje průtok krve. Existují dva typy trombózy, a to žilní a arteriální.

Hluboká žilní trombóza se vyvíjí hlavně v hlubokých žilách dolních končetin. Ze sraženiny se pak mohou uvolňovat malé kousky, které mohou způsobit stav ohrožující život. Utržené kousky se totiž společně s krví mohou dostat do životně důležitých orgánů je jako srdce nebo plíce. Trombóza má několik příznaků, na které je třeba včas reagovat návštěvou lékaře, radí doktorka Alana Biggers.

Pozor na otoky a bolesti

Jedním z hlavních příznaků hluboké žilní trombózy je bolest nohou. Někdy to je dokonce jediný příznak, který se objeví. Bolest je opravdu silná a většinou ostrá. V některých případech se mohou objevit také otoky kotníků a nohou. Jestliže tedy vaše nohy otékají a není k tomu žádná jiná příčina, raději navštivte lékaře. Čím dřív tak učiníte, tím lépe. Trombóza vám totiž může ublížit velice rychle.

Fotografie: Depositphotos

Jestliže krevní sraženina ucpe cévu, pak můžete na svém těle pozorovat také červenofialové fleky. Ty jsou na dotek teplé. Všechny další příznaky už jsou opravdu závažné a může po nich následovat plicní embolie, která je velmi častou komplikací žilní trombózy. Mějte tedy na paměti, že pokud máte tyto příznaky, potřebujete okamžitou pomoc lékařů. Takovým příznakem je například rychlý srdeční tep.

Další vážné příznaky

Na pozoru se mějte také v případě, že se vám dostaví ostrá, bodavá bolest hrudníku. Bolest je podobná té při infarktu. Každopádně je v podstatě jedno, co z těchto dvou věcí vás postihlo, důležité je zavolat si včas lékařskou pomoc. Velmi často se také u plicní embolie objevuje dušnost a zvýšená dechová frekvence. Objevit se může také bledost kůže.

Fotografie: Freepik

Překvapivým příznakem je také bolest břicha. Mezenteriální krevní cévy jsou totiž zodpovědné za přívod krve do střev a pokud se tady rozvine trombóza, pak mohou příznaky pochopitelně zasáhnout také trávicí systém. Kromě bolestí břicha se pak může objevit také nevolnost a zvracení. Zvracení v takovém případě bolest nezmírňuje. Pozorovat můžete také krev ve stolici. V každém případě buďte obezřetní a raději zavolejte o pomoc včas.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]