Ve 33 letech málem zemřela. Nežádoucí účinky antikoncepce ji poslaly do nemocnice

Fotografie: Hlaw0917 / Creative Commons / Attribution 3.0

Antikoncepci bere mnoho mladých žen. Přestože je obecně dobře snášena, u někoho může stát i za vznikem život ohrožujícího stavu. Jako se to stalo této ženě.

Hormonální antikoncepce je velmi oblíbený způsob, jak se ženy brání před nechtěným těhotenstvím. Je to pohodlné a většina žen nezaznamená vážnější potíže. Bohužel, jako každý lék, má i antikoncepce svá rizika. Přesvědčila se o tom mladá Britka, která málem nepřežila sraženiny, jež se jí vytvořily v plicích. Lékaři museli o její život několik dní bojovat. Dnes upozorňuje ostatní ženy na možnost těchto vážných komplikací.

Zničehonic omdlela

Lauren Dyerová z anglického Tamworthu si nedávno prošla děsivou zkušeností. Toho dne vstala jako obvykle, cítila se dobře a nic nenasvědčovalo tomu, že by bylo něco v nepořádku. Pak však náhle omdlela. Když se probrala, zjistila, že se jí špatně dýchá a nemůže chodit ani mluvit. Okamžitě byla převezena do nemocnice, kde začal boj o její život.

Lékaři po vyšetření zjistili, že Lauren má v plicích dvě krevní sraženiny, které jí způsobovaly velké potíže s dýcháním. Ihned dostala léky na ředění krve. Po 24 hodinách však stále bojovala s bolestmi a špatným dýcháním. Lékaři tak museli přistoupit k agresivnější léčbě. Dostala tedy silnější léky ve snaze krevní sraženiny rozpustit. Byla to však i velká zátěž pro její srdce a hrozilo u ní riziko srdečních problémů.

Neberte rizika léků na lehkou váhu, vzkazuje

Dva dny byla její srdeční frekvence abnormálně vysoká a Lauren spolu s celou rodinou se modlili, aby přežila. Nikdo nevěděl, jaké další komplikace se u ní mohou projevit. Naštěstí se podařilo krevní sraženiny rozpustit a Lauren se konečně začala cítit lépe a nakonec se plně zotavila. Tento otřesný zážitek však na ni měl velký dopad. Dříve sama vůbec netušila, jak může být tato obyčejná pilulka nebezpečná. Rizika jsou sice malá, ale když se to stane právě vám, začnete mnoho věcí přehodnocovat.

Lauren se svěřila se svou zkušeností především proto, aby upozornila ostatní ženy na tato možná rizika. Vyzývá je, aby si pohovořily se svým lékařem o alternativních metodách antikoncepce. Obzvlášť pokud máte zvýšené riziko vzniku krevních sraženin. Lauren se poučila a už nebere žádné léky na lehkou váhu. Každý lék s sebou nese riziko, a proto je dobré zvážit, zda u něj převažují benefity nad možnými riziky. A to je u každého individuální.

Zvážit užívání antikoncepce by měly rizikové ženy

Hormonální antikoncepce má obecně nízká zdravotní rizika. K častějším, ale méně vážným nežádoucím účinkům se řadí bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita nebo zvýšení tělesné hmotnosti. Ve velmi vzácných případech však může antikoncepce způsobovat krevní sraženiny, které mohou vyvolat život ohrožující stavy. Zvýšené riziko je u kuřaček, u žen s poruchou srážlivosti krve a u obézních jedinců. Také poúrazové a pooperační stavy toto riziko zvyšují.

Je tak na každé ženě, aby zvážila všechna pro a proti a podle toho se rozhodla. Čím déle žena antikoncepci užívá, tím se u ní zvyšuje riziko vzniku rakoviny v pozdějším věku. Hormonální antikoncepce však zároveň chrání před vznikem některých cyst a nádorů. Rozhodování tedy není nic jednoduchého, a tak pokud si nejste jisté, poraďte se se svým gynekologem, jenž vám může nabídnout i jiné metody antikoncepce, které pro vás budou bezpečnější.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]