Jak se vyvíjelo zdobení stromečku

Bylo nebylo v roce 1570 v Německu se jeden mistr řemeslník rozhodl rozzářit dětská očka radostí a nazdobit první vánoční jedličku. Tato jedlička ovšem nezdobila pouze jeho dům, ale okouzlila svou krásou všechny děti řemeslnických mistrů. Tento výjimečný stromeček byl zdoben datlemi, sladkostmi a papírovými květinami. Během následujících 200 let se tradice vánočního stromečku šířila do okolních států až se dostala dokonce i do Ameriky. U nás vděčíme za obohacení vánoční atmosféry krásně ozdobeným stromečkem režisérovi Stavovského divadla panu Leibichovi, který poprvé vystrojil vánoční stromeček v roce 1812 jako překvapení pro své hosty. Tento stromeček byl zdoben jak sladkostmi, tak ovocem a svíčkami.

V českých zemích trvalo ještě dalších 30 let než se stal stromeček běžnou tradicí. Tyto stromečky se zavěšovaly naVánoční ozdoby strop špičkou dolů, protože byly místnosti malé a rodiny velké, a tak, aby bylo dostatek místa, vyřešilo se to tímto originálním nápadem. Součástí vánoční výzdoby byly také tradiční perníkové betlémy, či domečky, které doma maminky s dětmi rády pekly a zdobily. Jelikož v domácnostech na venkově neměli moc peněz, strojilo se stromeček skromně perníkovými perníčky, sušenými jablky, ořechy, fábory a ti zručnější tatínkové a chlapci zdobili stromeček vyřezávanými ozdobami ze dřeva.

V první polovině 19. století se na stromečku objevila první skleněná vánoční ozdoba. Kdo ji pověsil se asi už nedozvíme. Jedna paní ale povídala, že by to mohl být německý sklář, který si takto netradičně ozdobil stromeček, protože neměl na pravá jablka, a tím započal krásnou tradici zdobení stromečků skleněnými ozdobami. Později se stromeček začal zdobit také navlékanými skleněnými perlami v podobě různých andělíčků a zvířátek, které byly na povrchu často zdobeny pestrou malbou. Po první světové válce se objevila další novinka, a to malované vánoční ozdoby z tvrdého kartonu polepené skleněnou balotinou (drobné kulaté perličky). Netrvalo dlouho a stromeček začal být zdoben všelijakými dekoracemi, které odrážejí tvořivost a vkus každého jedince a fantazii se samozřejmě meze nekladou.

Prohlédněte si jedinečné kolekce skleněných vánočních ozdob na našem eshopu:
www.umelestromecky.cz

Fotografie publikována se svolením Marin, Artur84 Photography/FreeDigitalPhotos.net
Obrázek: umelestromecky.cz

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]