Jak si zařídit originální koupelnu snů

Také máte rádi vůni dřeva? Spokojeně se na něj díváte a vychutnáváte si ten pocit, že jste v přírodě, i když jste vlastně uprostřed panelového sídliště? Chtěli byste mít originální koupelnu, ve které se vykoupete jako ve studánce uprostřed lesa?

Zapomeňte na dřevotřísku, na dlaždičky s dřevěným designem a další rádoby dřevěné náhražky. Použijte do svého interiéru opravdové dřevo. Dřevo je příjemné na omak, uklidňuje a přináší skrytou energii, kterou pocítíte na vlastní kůži. Dřevěný styl koupelny se hodí nejen do klasických roubenek, venkovských chalup a statků, ale oživit jím můžete i moderní byt ve městě. Povím vám, jaké použít povrchové úpravy dřeva, aby vám koupelna, ve které pravé dřevěné obklady použijete, vydržela krásná spoustu let.

Jednou z možností úprav povrchu dřeva je opalování. Opalované povrchy dodávají dřevu specifickou kresbu, vaše koupelna se tak promění v designový pokoj. Dřevo se po tomto šetření může dále ještě kartáčovat nebo katrovat. V exteriéru se metoda opalování používá jako ochrana dřeva před vnějšími vlivy jako je slunce, déšť, brouk či plísně. Takovýto povrch se již nemusí dále natírat.

Kartáčované povrchy dřeva jsou v dnešní době velice oblíbený způsob úpravy dřeva. Nejprve se odstraní měkké části dorůstající u kulatiny v jarním období. Touto úpravou se zvýrazní a obtáhne kresba dřeva a krásně se podtrhne struktura starého vzhledu. Takovýto povrch se dá použít jak na celý exteriér budovy, tak i právě do interiéru. Dřevo se následně ošetří olejem, který obrysy starých částí dřeva a jejich strukturu ještě více vyzdvihne. Takto ošetřené dřevo i déle vydrží.

Další úpravou dřeva po opalování může být tzv. katrování. Katrované povrchy vypadají, jako by měly na svém povrchu řez na rámové pile s ještě rozváděným zubem. Na hladkém povrchu jsou rozesety příčné šrámy, což dotváří starý autentický vzhled. Takto vytvořené rýhy se nátěrem ještě více zdůrazní. Výsledný materiál je vhodný nejen do exteriéru, ale i interiéru, kde dotváří atmosféru opravdu hrubého zacházení se dřevem.

Vrcholem dřevařského řemesla je tesařina. Tesané povrchy do plastického vzhledu, zvýrazní hlavně suky, které z povrchu lehce vystupují. Docílí se tím různými metodami. Sekání, vrubování, hrubování, lícování a spousta dalšího. Takováto úprava je opravdová fyzická dřina, kterou si v dnešní moderní technologické době už snad ani nedokážeme představit. Při pohledu na takto zpracované dřevo na vás dýchne ruční práce starých mistrů řemesla. A vy se do dřeva prostě zamilujete.

Ano, existuje spousta návodů, jak si obkladový materiál z pravého dřeva vytvořit sami. Chce to jen vhodné dřevo, spoustu rozličného náčiní, prostor pro realizaci, chuť, elán a vizi, co chcete vytvořit. Pokud však nejste ten správný domácí kutil, můžete si dřevěný materiál nechat vyhotovit profíky.

Třeba firma PILA NOVOTNÝ s.r.o. z Jilemnice vám dřevo nejen poskytne (ať už na zmíněný obkladový materiál, ale dokonce i na celou chatu, chalupu, roubenku), zároveň i jeho povrch upraví, dle vašich požadavků. Osobní přístup k jednotlivým zakázkám a zákazníkům je pro ně důležitý. S dřevem pracují s láskou a chtějí, aby i následné generace věděli, co to dřevo vůbec je. Flexibilita, kvalita a dodržování termínů je to, na čem si opravdu zakládají. Vše pro spokojenost svých zákazníků. Práce se dřevem je prostě jejich radost a každodenní umění.

Pila vznikla již v roce 1923, ale firma jako taková v novém kabátě funguje od roku 1994. Na zakázku vám vyrobí širokou škálu produktů ze dřeva pro chaty, rodinné domy i průmyslové stavby. Jsou známí hlavně pro výrobu těch nádherných tradičních roubenek a moderních skeletových staveb. Udělají vám však ze dřeva, na co si vzpomenete.

Ale zpět do vaší koupelny. Pořídit si do ní můžete samozřejmě i dřevěnou vanu, dřevěné umyvadlo a dřevěné skříňky a poličky. Když k opálenému dřevu použijete černé kovové doplňky, máte originální koupelnu snů, kterou vám bude závidět každá návštěva.