Pracovnice z hospice prozradila, jakou vůni má blížící se smrt. Svým barvitým popisem ohromila internet

Fotografie: Defence Imagery / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Málokdo má přímou zkušenost s denním provozem hospice. Jde o místo posledního pobytu vážně nemocných a starých lidí. Na TikToku jeho brány otevřela paliativní sestra.

Někdy se hospicům také říká místa, kde smrt dýchá doslova všude. Přítomní pacienti čelí každodennímu utrpení, neustále však mají podporu zkušeného a kvalifikovaného personálu. Je to svět ve světě a kdokoli zvenku nemá nejspíš přílišnou představu, jak tu věci reálně probíhají. Právě online aktivita paliativní sestry Katarzyny Kaldunské na TikToku otvírá dveře i tohoto místa široké online veřejnosti. Získala si tak srdce více jak 58 tisíců sledujících.

Život uvnitř a vůně smrti

Ti jsou tak schopni lépe pochopit veškeré prvky hospicové péče a udělat si o tomto mnohdy tajemném prostředí lepší představu. Uživatelé jí také pravidelně kladou nejrůznější otázky. Ty sahají od ryze praktických problémů a zkušeností až po hluboce emotivní nebo filosofické záležitosti. Jedna z často se opakujících se týká tzv. Vůně smrti. Dá se umírání člověka nějak vycítit? Pozná sestra na dálku nebo nějak jinak, že se pacient blíží konci své pozemské pouti?

„Je to vůně kalamusu. Vůně rozkládající se tkáně, taková játrová. Možná to bude pro někoho šok, ale někdy to zapáchá jako normální zatuchlé kuře nechané příliš dlouho v lednici. Tohle jsem také cítila, když jsem byla na jednotce intenzivní péče. Tam jsem pracovala s předčasně narozenými dětmi. A když tohle ucítíte, můžete konstatovat, že smrt je zkrátka blízko. Přijdete totiž k pacientovi, který se jakoby vznáší. Pak víte, že umírání už začalo, nebo brzo začne.“

Konec života a bolest

kromě specifického zápachu zajímala hodně lidí otázka bolesti konce života. Zda ji lidé cítí a jak se jim přitom dá pomoct. Katarzyna zdůraznila, že je to v její práci jedna z velmi důležitých otázek. „Rozhodně se snažíme, aby bolest zmizela. Někteří lidé v tomto stadiu cítí mnoho neduhů a trpí spoustou problémů. Hlavně se to týká těch nemocných rakovinou. Máme tam co do činění s tlakem, nádory, dušností. V hospici se snažíme s bolestí stále bojovat, to je hlavní úkol.“

Paní Beáta přežila klinickou smrt. Z „druhé strany“ se vrátila s odpovědí na otázku posmrtného života

@kasik1981 Odpowiadanie użytkownikowi @marcinkuki5 #DomHospicyjnywPruszczuGdanskim #powiatgdanski #opiekapaliatywna #pruszczgdanski #pielęgniarstwo #powiatnowodworski #pielęgniarka #nowotwór #śmierć ♬ Relaxing Japanese-style piano song inviting nostalgia – Akiko Akiyama

Její příběhy na TikToku objasňují mnoho problémů a palčivých otázek. Nabízí tak přirozenou cestou vhled do náročných, současně však nesmírně potřebných profesionálních záležitostí. Takových, na které se mimo okruh lidí, jako je ona, hledá často jen velmi složitě přesná odpověď. Prakticky nikdo, kdo se v takovém zařízení přímo nepohybuje, vám totiž fundovanou odpověď neposkytne. Tedy odpověď na hluboce lidské dotazy.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*