Zemřela 4 dny po zásnubách. Zamíchala si čaj špatnou lžičkou

Fotografie: W1NG / Creative Commons / Public Domain

Místo plánování svatby postihla mladý pár tragédie. Žena s alergií na mléko zemřela pár hodin poté, co si zamíchala čaj špinavou lžičkou.

Zní to až neuvěřitelně, ale i malé množství alergenu může citlivé osoby připravit o život. Mladá žena, která trpěla alergií již od útlého věku, měla při sobě vždy potřebné léky na zmírnění alergické reakce. Tentokrát však byly neúčinné. Rozvinul se u ní anafylaktický šok a ani rychlá lékařská pomoc už jí nepomohla. Zdrcený snoubenec tak nyní čelí životu bez své milované ženy.

Čtyři dny si zamilovaný pár užíval zásnub

Craig McKinnon si žádost o ruku pečlivě naplánoval. Chtěl, aby to bylo opravdu výjimečné. Se svou partnerkou Jess Prinsloo žili ve Velké Británii. Velká část její rodiny však byla v Jihoafrické republice, a to včetně její maminky. Craig se tedy rozhodl, že ji požádá o ruku právě tam. Na Vánoce si totiž naplánovali výlet do Jessiny rodné země, kde nebyla už více než šest let.

A tak 27. prosince 2022, během romantického výletu na známou přírodní vyhlídku, Craig překvapenou Jess požádal o ruku. Ta neskrývala dojetí a slzy radosti. Vše se zdálo být zalité sluncem a pár plánoval brzkou svatbu. Už o pouhé čtyři dny později však 24letá Jess nevědomky udělala drobnost, která ji nakonec stála život.

Alergická reakce nastala během pár vteřin

Byla již od dětství silně alergická na mléčné výrobky a obezřetně se jim vyhýbala. Měla za sebou už jednu vážnou alergickou reakci, kdy musela být resuscitována poté, když v 18 letech snědla kari, jež obsahovalo mléko. Vždy tak měla při ruce epipen, tedy pero obsahující epinefrin, které si mohla aplikovat okamžitě po projevení alergické reakce.

mléčné výrobky
Fotografie: Freepik

To ráno si uvařila čaj v domě své maminky v Johannesburgu. A pak udělala osudovou chybu. Zamíchala si ho lžičkou, kterou si někdo předtím míchal čaj s mlékem. Na lžičce tak muselo být skutečně stopové množství alergenu, přesto dostala alergickou reakci během několika sekund. Craig vzpomíná, jak ho přiběhl vzbudit Jessin bratr a řekl mu, že jí není dobře.

Ani rychlá aplikace epinefrinu jí nepomohla

Jess seděla v koupelně a těžce dýchala. Už si aplikovala epinefrin, ale úleva se nedostavovala. Proto ji okamžitě odvezli do nemocnice a doufali, že tady ji zachrání. Bohužel ani lékaři už pro ni nedokázali nic udělat a Jess anafylaktický šok nepřežila. Zdrcená rodina tak mohla už jen naplánovat pohřeb, který se konal 6. ledna 2023.

Jess udělala vše, co mohla, nosila u sebe dokonce dvě pera s epinefrinem, jedinou látkou, která je schopná zvrátit silnou alergickou reakci, a zachránit tak postiženému život. Je ovšem možné, že si neaplikovala dostatečné množství, nebo to udělala až moc pozdě. Craig také věří, že šlo o kumulativní účinky silné alergie, kdy se každá expozice alergenu pro její tělo stávala stále vážnější.

Je lepší lék použít zbytečně než pozdě

Silná alergie tak může být velmi zákeřná. Lékaři proto doporučují, aby lidé, kterým byl epipen předepsán, nosili u sebe vždy alespoň dva a aplikovali si ho ihned, jak pocítí příznaky alergické reakce. Lék je obecně velmi dobře snášen a riziko jeho zbytečného použití je násobně převáženo rizikem, že se aplikuje moc pozdě během anafylaktické krize.

Zdroj: Mirror

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]