Jak vybrat kvalitní rohovou sedací soupravu?

Sedací souprava je základem každého obývacího pokoje. Představuje pohodlí, které chceme mít v obývacím pokoji ostatně každý. Slouží k příjemnému posezení s přáteli nebo s rodinou u televize nebo třeba u populárních deskových her.

Velmi oblíbeným řešením jsou rohové sedací soupravy, které jsou často k vidění v našich domácnostech s ohledem na úsporu místa a často praktické řešení pro úložné prostory nebo rozložení na nouzové spaní. V našem článku se podíváme na to, jak takovou sedací soupravu dobře vybrat, aby vám sloužila dlouho a dělala vám radost.

Co je důležité si uvědomit při výběru

Ještě předtím, než se pustíte do samotného výběru sedací soupravy, tak je dobré se podívat na několik otázek, které vás navedou k volbě vhodného modelu právě do toho vašeho obývacího pokoje. Určitě se zamyslete nad tím: 

  • Jak velkou sedačku potřebujete
  • Jaký máte prostor v obývacím pokoji
  • Zda chcete na sedačce občas spát
  • Jestli požadujete úložný prostor

Velikost sedačky určujeme zejména na základě toho, kolik lidí na ní bude běžně najednou sedět. Počítat je dobré samozřejmě také s případnými návštěvami, i když to není vždy nutné a lze to pak řešit dodatečně nějakými křesly a podobně. Vždy ale pochopitelně v závislosti na místě.

Tím se dostáváme k druhému bodu, kdy je potřeba vědět, jak velkou sedačku si vlastně můžete dovolit umístit do daného prostoru. Pokud si vyberete příliš velkou sedačku pro malý obývací pokoj, nebude to působit dobře a opticky tím celý prostor obýváku ještě dále zmenšíte. Vždy se proto musí požadavky na velikost tak nějak sejít s prostorem, který pro sedačku reálně máme. Tady se velmi často uplatní právě praktické rohové sedačky do tvaru L.

Roli také hraje to, jestli chcete sedací soupravu, kterou bude potřeba čas od času využívat také pro přespání, třeba pro návštěvy. Tady existují rozkládací varianty a týká se to prakticky všech typů sedaček, kdy opět velmi praktické jsou řešení rohových sedaček do L.

Dobré rovněž je, pokud sedačka umí nabídnout úložné prostory, což oceníte zejména právě tehdy, pokud slouží také k občasnému přespávání, jinak to není zase tak podstatné. Do úložných prostor lze totiž schovat ložní prádlo, které se vytáhne v případě potřeby. Pokud oželíte úložné prostory, zase mohou být praktické sedačky na vyšších nohách, pod kterými se dá velmi dobře uklízet a není nutné je kvůli tomu celé odstavit.

Vybírejte na základě recenzí

S výběrem sedací soupravy vám nepochybně mohou pomoci recenze, kde se dozvíte více o konkrétních sedacích soupravách. Stojí určitě za to podívat se na populární sedačky na našem trhu, které si oblíbili ostatní zákazníci. Také si můžete na srovnávačích cen přečíst hodnocení sedacích souprav zákazníky, kteří si je zakoupili před vámi.

Kvalita potahové látky

Velkou roli u sedačky hraje požadavek na odolnost, což je důležité zejména u rodin s malými dětmi nebo s domácími zvířaty. Tady je dobré vybírat potahové materiály se zvýšenou odolností, což mohou být některé odolné textilie. Čalounění je potom dobré vybírat nejen odolné vůči mechanickému poškození, ale také s ohledem na možnost jeho zašpinění.

Doplňky k sedacím soupravám

Velmi často to není pouze o pořízení samotné sedací soupravy, ale také chcete zvolit celý komplet nábytku ve stejném designu. Pokud na to máte doma v obývacím pokoji místo, jsou potom velmi populárními doplňky: 

  • Křesla
  • Taburety

Křesla umožní sednout si pohodlně mimo sedačku, případně rozšíří možnosti sezení, pokud se sejde více lidí. Taburety jsou zase skvělé jako doplňkové úložné prostory a pro natažení nohou a tedy komfortnější sezení jak na sedačce, tak třeba právě také v křesle.