Jak vybrat trekovou obuv?

Výběr trekové obuvi není radno podcenit. Jednak jde o docela vysokou investici, jednak v nich pravděpodobně budete chodit dlouhé hodiny či dny, takže se vážně vyplatí zvolit dobře. Jenže co přesně znamená „dobře“?

Dobré pohorky vás nesmějí tlačit, noha v nich má být pevná a mají ji chránit před vlhkem i zimou, případně být prodyšné, jestli se chystáte spíš na letní výšlapy. Otázkou zůstává, jak vybrat trekovou obuv, která tohle všechno bude splňovat?

Nízké, nebo raději vyšší?

Záleží na terénu a povětrnostních podmínkách. Do náročnějšího terénu a větší zimy jsou vhodnější kotníčkové boty. Například do českých hor vám určitě postačí nízká obuv. Jestli se chystáte spíš do Tater nebo k sousedům do Alp, sáhněte raději po kotníkových botách.

Měkké, či tuhé?

Tady platí podobná pravidla jako s kotníkovými vs. nízkými botami. Do horšího terénu, třeba kamenitého, potřebujete tvrdší podrážku. Na sníh a led jsou samozřejmě nutné boty s drážkami pro upnutí maček.

Má smysl kupovat si textilní pohorky?

Velká většina dražších modelů je z kůže či jsou opatřené nepromokavou membránou. I textilní outdoorová obuv ovšem má své opodstatnění. Jestli se chystáte na výšlapy v létě, oceníte takové boty mnohem více než nějaké kožené, v nichž by se vám potila noha. Je tu jen jedna nevýhoda – textilní obuv promokne.

Co dalšího byste měli zvážit?

Je toho ještě spousta. Podívejte se na přehledného průvodce výběrem trekové obuvi na https://www.eobuv.cz/. Najdete tam soupis konkrétních rad i praktický slovníček s vysvětlením různých pojmů, které s trekovou obuví souvisí.

Svoje pohorky si samozřejmě můžete vybrat na internetu, ovšem radíme vám zajít si nejdřív vyzkoušet několik bot do kamenného obchodu, ať zjistíte, co přesně vám vyhovuje a jakou máte u dané značky velikost. Outdoorové boty by vám měly být trochu větší, ať vás po několikahodinové túře netlačí.