Jak zvolit barvy do ložnice pro klidný odpočinek?

Fotografie: Unsplash

Barvy mají skutečně obrovský vliv na naši psychickou pohodu, produktivitu, ale také naopak schopnost pořádně si po dlouhém dni odpočinout. Jak k výběru barev přistupovat a jaké zvolit do nejdůležitějších pokoje v našem domově – do ložnice?

Co jsou typy barev?

Barvy se rozdělují do tří typů na primární, sekundární a terciální.

Do primárních barev se řadí červená, žlutá a modrá. Sekundární barvy jsou zelená, oranžová a fialová. No a do terciálních barev patří ten zbytek, který je často pod rozlišovací schopností většiny mužů, tedy barvy, které vznikají kombinací předchozích zmíněných, například žlutooranžová, modrozelená, ale také lososová, růžová, starorůžová atd.

Barvy a emoce

Barvy a jejich kombinace v nás mají schopnost probouzet emoce, někdo by řekl i různé energie. Jaké emoce a energie jednotlivé barvy mají? To není možné říct úplně snadno, protože se jedná o velmi individuální záležitost. Někdo naprosto miluje fialovou, druhý ji nemůže ani vystát a představa, že má doma například fialové povlečení v něm vyvolává víc než cokoliv jiného jen odpor.

Barvy, které mají původ v přírodě, však ve většině lidí vyvolávají podobné emoce.

Například zelená barva působí uklidňujícím dojmem, připomíná přírodu, naději a vyvolává pocit klidu a pohody. Červená zase probouzí energii a motivaci atd.

Proto je důležité zařizovat domácnost i s přihlédnutím k barvám a jejich efektům na naši psychiku.

Jak barevně sladit ložnici pro co nejlepší odpočinek?

Ložnice je jednou z nejdůležitějších místností v bytě. Právě zde odpočíváme a nabíráme síly na zvládnutí dalšího dne. Kvalitní spánek je naprostým základem spokojeného života. Jak docílit perfektní atmosféry pro odpočinek právě prostřednictvím barev?

Nejlepší volbou jsou chladné a pastelové tóny. Chybu neuděláte ani s neutrálními barvami, jako je například hnědá (která asociuje přírodu a spolehlivost) či nadčasová černá. K chladným barvám patří také modrá, zelená a fialová – i ty dovedou vaší ložnici dodat tu správnou atmosféru, ve které se vyspíte skutečně do růžova.

Barvy v ložnici můžete použít nejen jako součást dekorace. Velmi zásadním prvkem v ložnici je samozřejmě povlečení, nebo také zatemňovací závěsy, jejichž barvy dodají ráz celé místnosti.

Doplňkový nábytek, jako například komoda, může mít tzv. akcentní barvu, která místnosti dodá šmrnc. Sem spadá nejčastěji černá a bílá, které se nejlépe vyjímají na výrazném kusu nábytku.

Pokud se vám v ložnici spí špatně, nebo ve vás nevyvolává pocit potřebné pohody, nebojte se experimentovat s malými změnami. Uvidíte, že dovedou udělat obrovské rozdíly.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*