Jarní péče o maliny: Správně ošetřené rostliny se vám odmění bohatými plody. Tento víkend máte poslední šanci na potřebné kroky

Fotografie: Depositphotos

S nástupem jara byste měli začít myslet na svoji zahradu, maliníky nevyjímaje. Chcete-li v létě sklízet šťavnaté a velké plody, počítejte s tím, že se nyní trochu zapotíte.

 

Jestliže na své zahradě pěstujete maliny, jistě víte, že s nástupem jara nadešel ten nejvyšší čas jim věnovat trochu péče. Tedy alespoň těm, jejichž plody sklízíte v průběhu léta a začátkem podzimu (jedná se kupříkladu o odrůdy Polka, Pokusa či maliník stáleplodící Rubus idaeus). Vhodným zásahem – prostříháním a redukcí počtu výhonů – se rostlina prosvětlí a její plody budou větší.

Fotografie: Depositphotos

Péče o maliník začíná u záhonu

Ve chvíli, kdy teplota vzduchu stabilně překročí 5 °C a riziko ranních mrazíků se stane minimální, byste se měli vyrazit postarat o svoji zahradu. Rostlinou, která vaši intervenci později odmění šťavnatými a objemnými plody, je například maliník. Ovšem předtím, než se pustíte do seřezávání jednotlivých výhonů, byste se měli postarat o samotný záhon, na němž maliník roste. Jednak byste měli lehce prokypřit půdu (maximálně ale do hloubky 8-10 centimetrů kvůli mělkému kořenovému systému rostliny).

Také byste měli zajistit, aby se u rostlin nevyskytovalo příliš škůdců, kteří by ji mohli ohrozit. Osvědčeným způsobem jejich likvidace je použití horké vody k zalití záhonu. Pro tyto účely pouze převařte vodu, přelijte ji do konvice s kropítkem a z výšky alespoň půl metru záhon (včetně maliníku) zalijte. Nemusíte se bát, že by horká voda rostliny poškodila – zlikvidovat by měla pouze škůdce v půdě. Proti škůdcům listů a stonků maliník ošetřete až v posledním kroku. Pro tyto účely si můžete zakoupit speciální roztok v příslušném obchodě.

Nebojte se rostlinu dostatečně prořezat

Jakmile budete mít postaráno o samotný záhon, můžete přistoupit k péči o vlastní keř. Maliník je vhodný prořezávat ještě před začátkem vegetační sezóny, ale stihnete to ještě tento víkend.

V prvním kroku vyřízněte veškeré suché, slabé a napadené výhony. (Nezdravé výhony na sobě mají například hálku, tedy jakési zduření v jedné části stonku. Hálka ukrývá larvy škůdců.) Všimnete-li si, že některé výhony omrzly, zkraťte je až těsně nad zdravé pupeny.

Fotografie: Depositphotos

Dojde totiž k jejímu prosvětlení a zároveň jí umožníte soustředit sílu do zdravých a perspektivních výhonů. Každý keř by měl mít maximálně 6 až 8 letorostů (tedy nových výhonů), které nahradí tzv. odplozené dřevo – tedy ty, které plodily v loňském roce, a které jste letos odstranili. Vzdálenost mezi jednotlivými stonky by měla být okolo 10-15 centimetrů. Poté, co budete mít maliník prostříhaný, upevněte ho k podpěře. Oblíbenou metodou je vedení po drátu, kdy mezi dva kůly natáhnete ve dvou výškách (60-80 cm a 100-130 cm) drát a maliny na něj upevníte.

Fotografie: Depositphotos

V neposlední řadě věnujte jistou pozornost i vhodnému hnojení rostlin. Nejprve byste měli maliník přihnojit dusíkatým hnojivem, a sice v 50-70 centimetrů širokém pásu kolem keřů. Ve druhém kroku půdu u maliníku obohaťte organickým hnojivem (například kompost či humus) a ve třetím ji nezapomeňte přihnojit v letních měsících.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*