Jednoduchá metoda pomůže ověřit pravost zlata. Používají ji i profesionální klenotníci

Fotografie: Freepik

Zlato patří mezi nejcennější kovy na zemi. S oblibou se z něj vyrábí prsteny, náramky, řetízky, či přívěsky a brože. Pokud si nejste jistí pravostí, můžete si zlatý šperk jednoduše otestovat pomocí kapky jódu.

Co potřebujete k otestování pravosti zlata?

Připravte si:

  • misku s čistou vodou
  • trochu jódu
  • vatový tampon
  • kartáček na zuby (nový)
  • malé množství zubní pasty
Fotografie: Freepik

Jak postupovat při testování pravosti zlata?

Nejprve si nalijte trochu jódu na vatový tampon. Posléze jím přetřete kousek prstenu či jiného šperku a sledujte, jaká barva se na plošce zobrazí. Je to zelená? Pak se nejedná o zlato, nýbrž o jeho imitaci či bižuterii. Skvrnu nakonec snadno odstraníte pomocí vody, kartáčku na zuby a zubní pasty. Jen šperk přetřete.

Fotografie: Freepik

Indicie, které napoví, že máte doma zlatý šperk

Odborníci příliš neodporučují samovolné testování pravosti šperků pomocí nejrůznějších chemických látek. Riskujete tak poškození kovu. Pravé zlato by mělo být správně puncováno na vnitřní straně plochy. Označené bývá podle ryzosti a také barvy. Bílé zlato mívá punc 750, 585 nebo 375 lomeno 1000. Vždy záleží na podílu kovu ve šperku. Žluté zlato je označované 999/1000, 986/1000 či 900/1000. Možností je i návštěva zlatnictví, kde vám dozajista prodavači potvrdí/vyvrátí pravost vašeho prstenu, náramku i přívěsku.

Fotografie: Freepik

Jak pečovat o zlaté šperky

Zjistili jste, že máte doma skutečně ryzí zlato? Pak vám poradíme, jak se o něj co nejlépe starat. Soustřeďte se na tyto body:

  • Pokud uklízíte, raději si šperky sejímejte z ruky. Mohli byste je čistícími prostředky poškodit. Všeobecně je ryzí zlato velmi odolné, avšak nepokoušejte štěstí. Především prstýnek snadno odřete.
  • Občas šperk vyčistěte manuálně pomocí starého jemného kartáčku na zuby. Vhodný je roztok z teplé vody a Jaru například. Nakonec povrch důkladně opláchněte.
  • Velmi ztmavlé a zašedlé šperky odneste raději k odborníkovi na vyčištění, abyste povrch nijak nepoškodili.
  • K doleštění prstýnků, či řetízků používejte speciální hadřík, který lze zakoupit rovněž ve zlatnictví.
  • Šperky se snažte nosit v domácnosti minimálně, eliminujete tak jejich časné opotřebení. Nasazujte je pouze v případě, že jdete do společnosti.
  • Nevystavujte prsten či jiný šperk prudkému slunečnímu záření či horké vodě, pokud je osázen polodrahokamy či drahokamy. Nezničitelný je pak v těchto podmínkách samozřejmě diamant. Snese doslova nadpozemské teploty (rozpustí se až při 3500 °C).

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]