Jednoduché ručně vyráběné dekorace na stěnu potěší nejen jako vánoční dárek

Přemýšlíte, jak zahnat dlouhou chvíli? Zkuste vzít do ruky háček a háčkovací přízi a vyrobte si originální dekoraci na stěnu. Vedle drhaných ozdob se těší velkému zájmu i háčkované. Dokonce si vystačíte i se základním vzorečkem, případně můžete střídat krátké a dlouhé sloupky a různé barvy.

K vytvoření takové ozdoby budete potřebovat větvičku, na kterou výtvor zavěsíte nebo kulaté či hranaté dřívko. Použít však lze i kruh – kovový, drátěný, dřevěný. Dále pak háčkovací přízi a využít můžete i různé barevné zbytky.

Poptejte se sousedek, maminky, tety, zda by vám nějaké zbytky nedaly nebo si je jednoduše kupte. Použít lze i přízi ze starého svetru, který už nenosíte. Potřebovat budete i háček správné tloušťky, ten zvolíte vždy podle tloušťky příze.

Jestliže umíte plést, místo háčkování můžete ozdobu uplést. Čím více vzorků ovládáte, tím lépe. Pokud umíte jen základ, nevadí. Ve finále lze háčkovaný nebo pletený kus ještě ozdobit.

Použít můžete korálky, bambulky, střapce, mušličky a jiné ozdoby. Můžete si to zjednodušit a háčkovat kolečka nebo čtverečky, které potom sešijete nebo sháčkujete k sobě.

Jestliže vás háčkování ani pletení neuchvátilo, přesto se vám tyto boho dekorace líbí a toužíte si nějakou pověsit na stěnu i u vás doma, prostě jen na dřívko či větvičku uvažte různě barevné prameny příze. Sem tam můžete udělat uzlík, některé splést do copánku a ve finále dole sestřihnout do špičky, obloučku nebo rovně, jak se vám to nejvíce líbí. Přidat můžete opět i korálky, peříčka a další ozdoby.

Rozhodnete-li se pro háčkovanou ozdobu, pak vám může být inspirací vložené video. Na internetu najdete postupy i na další techniky. Určitě je to úžasná ruční práce, která je nejen hezká, ale i užitečná.

Už jste určitě slyšeli o tom, že ruční práce pozitivně ovlivňují mozek. Jsou výtečné proti chronickým bolestem, depresím, úzkostem. Aktivují parasympatický nervový systém, čímž zmírňují stres.

Úvodní Fotografie: Kecskeméti Dorottya